Svět je zděšen masakrem v Húlá, syrská opozice hlásí další mrtvé z Hamá

Damašek – Syrský režim dnes odmítl zodpovědnost za páteční masakr ve městě Húlá. Podle opozice i představitelů OSN při bombardování a řádění vládní milice zahynulo 116 lidí včetně malých dětí a na 300 bylo zraněno. Dnes přišlo údajně o život nejméně 30 lidí v středosyrském městě Hamá, které podle syrské opozice ostřelovaly armádní tanky. Zprávu podle agentury Reuters nebylo možné potvrdit z nezávislých zdrojů. Řada zemí mezitím dala najevo své zděšení nad krveprolití v Húlá. Moskva pochybuje o odpovědnosti syrské vlády za páteční masakr, řekl to zástupce ruské mise při OSN na dnešním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti.

Syrské úřady dnes popřely, že by za páteční masakr nesly odpovědnost. „Byly zastřeleny děti, ženy a staří lidé. To syrská armáda nedělá,“ tvrdí mluvčí ministerstva zahraničí. Podle něho mají vraždění na svědomí „teroristé“ a došlo k němu prý po boji mezi povstalci a silami věrnými Asadovi. Mluvčí prohlásil, že masakr bude vyšetřovat zvláštní komise. 

Ve městě Hamá se z několika čtvrtí dnes ozývala střelba ze strany provládních sil, uvedli aktivisté Syrské organizace pro lidská práva (OSDH), útoky si údajně vyžádali nejméně 30 mrtvých. Město je základnou vzbouřenců pro jejich útoky na vládní síly. V noci prý armáda bombardovala povstalecké město Rastan ležící asi 30 kilometrů severně od Homsu, boje a násilí jsou hlášeny i z jiných částí Sýrie.

Kvůli pátečnímu masakru si dnes Velká Británie vyžádala mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová hovořila o „zvěrstvech“ a v sobotním prohlášení Damašku vzkázala, že USA vystupňují tlak na Asada a jeho „kumpány“, kteří musejí odejít. „Mezinárodní společenství musí mluvit jedním hlasem a požadovat konec krveprolití,“ uvedla dnes ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.  

Hillary Clintonová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matthias Schrader

Británie na Moskvu tlačí, aby využila svůj vliv. Rusko má tu sílu působit jako páka na syrský režim. V Radě bezpečnosti jsme se často neshodli, ale Rusko podporuje Annanův plán a tak doufám, že se bude snažit Asadův režim přesvědčit, aby ten plán dodržel," řekl britský ministr zahraničí William Hague.

Podle hlasů z Moskvy se ale odpovědnost Asadovy vlády za útoky v Húlá musí teprve prokázat. Zástupce vedoucího ruské delegace Igor Pankin v newyorském sídle OSN
novinářům řekl, že většina obětí v Húlá byla zabita nožem či „popravena“ z bezprostřední blízkosti. To odporuje předchozím zprávám, že lidi podle opozičních aktivistů zabíjely střely z tanků či děl vládních sil. Ruský diplomat také poznamenal, že počet obětí neodpovídá rozsahu konstatovaných škod na místě. "Je nutné stanovit, zda syrské úřady skutečně
nesou odpovědnost za tento masakr," zdůraznil diplomat. Moskva již dříve uvedla, že bude do vyjasnění situace vetovat veškeré rezoluce ohledně pátečního násilí.

Damašek v dubnu slíbil, že bude dodržovat šestibodový mírový plán, který dojednal zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii Kofi Annan. Jeho součástí je příměří a stažení těžkých zbraní z měst.

Šéf Syrské národní rady (SNC), která stojí v čele exilové opozice, dnes vyzval syrský lid k ozbrojenému boji vlastními silami, pokud mezinárodní společenství nezasáhne. Požádal o uplatnění sedmého článku Charty OSN, který umožňuje i použití vojenské síly. „Syřané již nemají co ztratit než své okovy a nezastaví svůj boj, dokud nevznikne svobodná, demokratická a svrchovaná Sýrie,“ řekl na tiskové konferenci v Istanbulu Burhán Ghajlún.

Opoziční Syrská svobodná armáda, která bojuje proti vládním silám a kterou tvoří především dezertéři, v sobotu varovala, že od Annanova plánu odstoupí, pokud Rada bezpečnosti OSN nezajistí v Sýrii ochranu civilistů. Emisar světové organizace a LAS je v Damašku znovu očekáván v pondělí.