Kofi Annan je masakrem v Sýrii šokován

New York/Damašek - Rada bezpečnosti OSN na mimořádném zasedání jednomyslně odsoudila syrskou vládu za páteční masakr stovky civilistů ve vesnici Húlá. Tamní režim odpovědnost odmítá. Rusko viní syrské povstalce z podílu na pátečním masakru a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že některé oběti byly zastřeleny z bezprostřední blízkosti ve čtvrti kontrolované protivládními ozbrojenci. Do Sýrie už dorazil vyslanec OSN Kofi Annan, který má zítra s prezidentem Bašárem Asadem jednat o mírovém plánu přímo v Damašku. Po příletu vyjádřil Annan zděšení nad masakrem v Húlá a vyzval všechny v Sýrii ke složení zbraní. Francie a Velká Británie se mezitím dohodly na společném úsilí zvyšovat mezinárodní tlak na Asada, podle Moskvy je nutné k zastavení násilí přinutit obě strany konfliktu.

„Jsem osobně šokován a zděšen tragickým incidentem v Húlá, který stál tolik životů dětí, žen a mužů,“ prohlásil Annan k pátečnímu masakru. Vyzval všechny strany konfliktu k ukončení krveprolévání a zdůraznil, že tato výzva „není adresována jen vládě, nýbrž každému jedinci se zbraní v ruce“. Dnes se má Annan sejít se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem a v úterý by měl jednat s Asadem.

Kofi Annan
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Bassem Tellawi

Rada bezpečnosti odsoudila páteční masakr

„Rada bezpečnosti co nejdůrazněji odsuzuje zabíjení desítek mužů, žen a dětí v Húlá při útocích, které zahrnovaly střelbu vládních tanků a dělostřelectva na obytnou čtvrť,“ uvádí nezávazné prohlášení patnáctičlenné rady. Během jednání Rady bezpečnosti informoval o situaci šéf pozorovatelů OSN v Sýrii Robert Mood.

Břetislav Tureček pro ČT:

„Toto nezávazné rozhodnutí RB OSN nemůže mít takový efekt, protože v tuto chvíli je to jedno z mnoha dalších podobných stanovisek, která realitu nezměnila. Daleko zásadnější by možná bylo, kdyby Rusko na půdě RB změnilo svoji politiku. Potom by mohla přijít daleko tvrdší prohlášení a znamenalo by to, že Damašek ztratil svého klíčového spojence.“


Odpovědnost za útok syrská vláda odmítá. „Byly zastřeleny děti, ženy a staří lidé. To syrská armáda nedělá,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí. Podle něho mají vraždění na svědomí „teroristé“ a došlo prý k němu po boji mezi povstalci a silami věrnými Asadovi. Mluvčí prohlásil, že masakr bude vyšetřovat zvláštní komise.

Syrská vláda v dopise RB OSN obvinila z masakru islamistické ozbrojence. Syrští vojáci se podle ní střetli v Húlá se stovkami „ozbrojenců z teroristických skupin“, kteří vstoupili do města „s cílem zabíjet“. „Ani jediný tank nevjel do dané oblasti a syrská armáda byla v postavení sebeobrany, přičemž zachovávala maximální sebekontrolu, a cokoliv jiného než toto jsou čisté lži,“ uvádí se v ministerském listu.

Britský velvyslanec při OSN Mark Lyall Grant po jednání rady uvedl, že jsou důkazy o „záměrném vládním bombardování civilní čtvrti“. Za lež označil tvrzení syrské vlády, že v této čtvrti žádné tanky nebyly. „V tomto masakru je jasná stopa syrské vlády,“ prohlásil německý velvyslanec Peter Wittig.

O vině Damašku ale není přesvědčena Moskva. Lavrov řekl po setkání s britským protějškem Williamem Haguem, že není pochyb o tom, že podíl na současné situaci mají zjevně obě strany.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí:

„Není pochyb o tom, že syrská vláda použila dělostřelectvo a tanky. Potvrdili to pozorovatelé OSN, kteří místo tragédie navštívili. Taky ale víme, že mnohá z těl měla na sobě rány způsobené zblízka střelnými zbraněmi a že některé z obětí umučili k smrti. Vina by se měla posoudit objektivně.“


Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes rovněž kritizoval státy, které spojují řešení syrské krize s odstoupením prezidenta Bašára Asada. Zdůraznil ovšem, že Moskva není na straně Asada, nýbrž Annanova mírového plánu. „Je třeba, aby vnější hráči hráli tutéž hru, zaměřenou na Annanův plán, nikoli na změnu vlády. Ukončit násilí je důležitější, než se starat o to, kdo je v Sýrii u moci,“ řekl Lavrov.

Ruský list Kommersant dnes napsal, že po posledních událostech v Sýrii je zjevné, že Bašár Asad ze setrvačnosti dohrává partii, ve které jej čeká nevyhnutelný mat. Rusko se prý pod dojmem pátečního masakru v Húlá může zřeknout další ochrany svého blízkovýchodního spojence. Jenže podle dnešních reakcí tomu tak zřejmě nebude.

Do Damašku přijel osobně Kofi Annan, má se setkat s prezidentem Bašárem Asadem, kterému by chtěl připomenout, že vstřícná gesta se na prvním místě čekají z jeho strany. „Vyzývám vládu, aby se odhodlala ke krokům dokazujícím její úmysl vyřešit tuto krizi mírově,“ prohlásil Annan.

Syrská opozice žádá použití vojenské síly

Rada zopakovala, že všechny strany musí zastavit násilí. Syrskou vládu opět vyzvala, aby ihned přestala používat těžké zbraně ve městech a stáhla své jednotky a těžké zbraně do kasáren.

Šéf Syrské národní rady, která stojí v čele exilové opozice, v neděli vyzval Syřany k ozbrojenému boji vlastními silami, pokud mezinárodní společenství nezasáhne. Požádal o uplatnění sedmého článku Charty OSN, který umožňuje i použití vojenské síly.

Damašek v dubnu slíbil, že bude dodržovat šestibodový mírový plán, který dojednal zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii Kofi Annan. Jeho součástí je příměří a stažení těžkých zbraní z měst. Annan přijel do Damašku a bude znovu jednat s Asadem.

Video RB OSN odsoudila za útok v Húlá vládu
video

RB OSN odsoudila za útok v Húlá vládu

Aktivisté hlásí další mrtvé v Hamá

Syřané opět vyšli do ulic. Podle dnešních zpráv násilnosti pokračují v Halabu a v oblasti Homsu a Hamá. Zahynulo tam nejméně pět osob. Odpůrci syrského režimu věří, že masakr civilistů v Húlá by mohl režimu prezidenta Assada konečně zlomit vaz. Ačkoliv ale Rada bezpečnosti OSN znovu vyzývá syrskou vládu, aby ihned stáhla své jednotky a těžké zbraně do kasáren, ve městě Hamá opět zněla střelba. Armádní tanky podle syrské opozice ostřelovaly jednu z největších základen povstalců.

Francouzský prezident François Hollande a britský premiér David Cameron se při nedělní schůzce dohodli, že budou spolupracovat na zvyšování mezinárodního tlaku na Asada. Potvrdili také, že se příští konference skupiny Přátelé syrského lidu bude konat v Paříži. Italský ministr zahraničí Giulio Terzi uvedl, že Itálie je připravena podílet se na humanitárních koridorech, které pomohou ukončit syrské masakry.

Na dění v Sýrii poprvé reagoval Izrael, který se zatím držel stranou. Mluvčí ministerstva zahraničí Jigal Palmor řekl, že to nemá nic společného s kritikou, podle níž Izrael stojí za Asadem. „Motivem naší reakce není oportunismus. Za satana nás považují stejně obě strany (syrského konfliktu),“ řekl Palmor. Sýrie je s Izraelem oficiálně ve válečném stavu.