Kvůli protestům platí na jihu Peru výjimečný stav

Lima - Peruánské úřady vyhlásily výjimečný stav na jihu země. Oblast je už více než týden dějištěm protestů proti podmínkám v místním dolu na měď. Včera při střetech s policií přišli o život dva lidé a dalších 40 bylo zraněno. Demonstranti viní provozovatele dolu, britsko-švýcarskou společnost Xstrata, ze znečišťování vodních zdrojů v okolí. Výjimečný stav má platit 30 dní. Předseda vlády Óscar Valdés oznámil, že kabinet posílí pravomoci armády a dočasně omezí svobodu shromažďování, aby dalšímu protestu proti těžbě v oblasti zamezil.

V pondělí se demonstranti střetli s policií poté, co jich několik stovek zatarasilo důležitou silnici do regionální metropole Cuzco. Střety propukly ve chvíli, když se policisté pokusili silnici zprůjezdnit. Mezi zraněnými je nejméně 20 policistů.

Výjimečný stav má v provincii Espinar v regionu Cuzco platit 30 dní. Jde o druhé takové opatření od loňského července, kdy se prezident Ollanta Humala ujal funkce. Loni v prosinci vyhlásil výjimečný stav ve čtyřech provinciích v departementu Cajamarca. Důvodem byly tehdy tisícové protesty proti vznikajícímu dolu na zlato a měď. Od jeho nástupu do funkce při protestech zemřelo nejméně deset lidí. Během úřadování jeho předchůdce Alana Garcíi si podobné protestní akce vyžádaly nejméně 174 obětí. 

Humala se v současnosti snaží utlumit stovky sporů týkající se údajného vytěžování přírodního bohatství. Hrozí kvůli nim zpomalení investic do významného hospodářského sektoru země.

/*json*/{"map":{"lat":-13.95006118639,"lng":-71.614379882812,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/