Masakr v Húlá: Většina obětí byla zavražděna zblízka, mezi nimi i děti

Ženeva - Většina ze 108 obětí zabitých během pátečního masakru v syrské Húle byla zavražděna zblízka, mezi nimi i malé děti. Jen dvě desítky lidí usmrtila dělostřelecká palba. Sdělil to dnes mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Úřad vychází z prohlášení pozorovatelů OSN, kteří informace získali z několika nejmenovaných zdrojů. Mezi oběťmi masakru bylo 49 dětí a 34 žen. Podle Colvilla byla naprostá většina obětí hromadně povražděna při dvou oddělených incidentech.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Kaveh Kazemi

Šéf mírových misí OSN v Sýrii Herve Ladsous odpovědnost za vraždění malými zbraněmi a noži připsal milicím podporujícím Asada. „Část obětí byla zabita při těžkém ostřelování, což velmi jasně ukazuje na odpovědnost vlády. Jen vláda má těžké zbraně, má tanky a houfnice. Jsou tu ale také oběti ručních zbraní, oběti ran nožem, a to už je méně jasné. Pravděpodobně to ale ukazuje na styl (Asadovi loajálních) milicí šabíha. Existuje silné podezření, že šabíhové byli zapojeni do masakru v Húlá i na jiných místech,“ prohlásil. 

Syrská vláda naopak masakr připisuje opozici, proti vině armády podle ní svědčí právě to, že oběti byly zabity nožem nebo z velké blízkosti, nikoli při palbě armádních zbraní.

„Téměř polovina dosud známých obětí byly děti - to je naprosto neomluvitelné - a dále velká část z celkového počtu byly ženy. V této chvíli to vypadá, že ve svých domovech byly zastřeleny celé rodiny,“ uvedl Colville.

V úterý řada států v reakci na masakr vyhostila velvyslance, chargé d'affaires či běžné diplomaty Sýrie z území své země. Kromě evropských států jako Francie, Německo, Velká Británie či Itále tak učinily i Spojené státy, Kanada a Austrálie. Rusko vyzvalo OSN k „objektivnímu a nestrannému“ vyšetření incidentu.

Následky masakru v Húlá
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Kaveh Kazemi

Svědci, jejichž výpovědi získala stanice BBC, označují za pachatele jen vojáky a členy provládních milicí šabíha. „Byli jsme v domě, milicionáři přišli s puškami a samopaly, bylo nás víc než 15, nahnali nás do jedné místnosti, otce udeřili do hlavy a střelili do brady. Pak do nás začali střílet, potom po nás šlapali, aby zjistili, zda jsme mrtví, “ sdělila britské televizi jedna z obětí Raša Abdar Razák.

"My jsme jim dům otevřeli. Mysleli jsme si, že jsou to vojáci a že jdou na inspekci. Jeden z nich mi řekl, abych šla dovnitř, protože přišla řada na mne. Byla jsem s manželem a dětmi. Ukázala jsem jim manželovu služební kartu a myslela jsem si, že se námi přestanou zabývat. Přežila jsem jenom já, jeden z nich nechtěně střelil do kolegy. Když začali volat, že
potřebují pomoc, utekla jsem. Kolem létaly kulky pálené milicemi i vojáky," řekla další svědkyně, která se bála uvést jméno.

Následky masakru v Húlá
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Kaveh Kazemi

„Milicionáři útočili na domy bez slitování. Vyfotografovali jsme děti, jimž ještě nebylo deset let. Měly svázané ruce a byly zastřeleny z deseticentimetrové vzdálenosti. Jejich hrdla prořízli nožem, ale ne celá, udělali do nich pouze díru, a také bodali do očí,“ uvedl opoziční aktivista Hamzá Umar.