Bývalého Cameronova mluvčího zadržela policie

Londýn - Britská policie zadržela bývalého mluvčího premiéra Davida Camerona a někdejšího šéfredaktora bulvárního deníku News of the World (NoW) Andyho Coulsona. Je podezřelý z křivého svědectví, jehož se údajně dopustil v roce 2010, když u soudu tvrdil, že nevěděl o využívání nelegálních odposlechů v NoW mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

Zdroj: Getty Images News Autor: Peter Macdiarmid

Coulsonovo zadržení souvisí s případem někdejšího skotského poslance Tommyho Sheridana, který napadl NoW kvůli otištěným pomluvám. Sheridan nejprve u soudu získal nárok na odškodné ve výši 200 000 liber (6,4 milionu korun), v roce 2010 ale odvolací soud rozhodl, že Sheridan při prvoinstančním řízení lhal pod přísahou, a odsoudilo ho ke třem a půl roku vězení. Sheridan byl loni po uplynutí jednoho roku z věznice propuštěn. 

News of the WorldCoulson odešel z NoW v roce 2007, kdy byl odsouzen reportér listu Clive Goodman za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny. Později téhož roku Coulson nastoupil jako hlavní poradce pro komunikaci tehdy opoziční Konzervativní strany vedené Cameronem. V lednu 2011 pod tlakem znovu otevřené aféry s odposlechy na funkci Cameronova mluvčího rezignoval.


Při projednávání případu v roce 2010 u soudu svědčil také Coulson, neboť byl šéfredaktorem NoW v době, kdy list psal pomlouvačné články o Sheridanovi. Coulson při soudním jednání prohlásil, že když vedl NoW, neměl žádné informace o nezákonných aktivitách listu, ať už šlo o nelegální odposlechy nebo o získávání informací od uplacených policistů.

Nedělník NoW kvůli aféře s odposlechy skončil. Kvůli skandálu byla vytvořena zvláštní komise vedená soudcem Brianem Levesonem, která se kromě odposlechů v NoW zabývá i praktikami médií obecně.