Povstalci z FARC propustili francouzského novináře

Bogotá - Kolumbijští povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) dnes propustili francouzského novináře Roméa Langloise, kterého drželi jako rukojmí od konce dubna. Dopisovatel zpravodajské stanice France 24 doprovázel 28. dubna jednotku kolumbijské armády při operaci proti drogám na jihu země. Během útoku povstalců na vojáky byl zraněn a zajat. Dnes ho dopravili povstalci do vesnice v pralese v jižní části Kolumbie. „Kromě toho, že jsem byl měsíc zadržován, všechno ostatní probíhalo dobře. Nemohu si stěžovat,“ řekl novinářům. Uvedl, že nebyl spoután a že s ním povstalci nakládali s respektem.

Zdroj: ISIFA Autor: EPA/TEJIDO DE COMUNICACION

Povstalci předali Langloise komisi složené ze zástupce Mezinárodního výboru Červeného kříže, francouzského ministerstva zahraničí a bývalé kolumbijské senátorky Piedad Cordobaové. K předání došlo jen několik kilometrů od místa, kde byl Langlois zajat.

Za více než čtyři desetiletí si boj rebelů z hnutí FARC s vládními jednotkami vyžádal nejméně 120 tisíc mrtvých, především civilistů. Hlavní kolumbijská gerilová skupina FARC je aktivní od 60. let minulého století. V roce 2002 měla asi 20 tisíc bojovníků, v současnosti jich je podle odhadů asi 8 tisíc.