Nigerijští únosci zabili Němce

Kano - Německý rukojmí zemřel při nepovedené záchranné operaci ve městě Kano na severu Nigérie. Únosci, kteří se přihlásili k severoafrické odnoži al-Káidy, ho zadržovali od ledna. Požadovali za něj svobodu pro muslimku vězněnou v Německu. Italské ministerstvo zahraničí dnes zároveň uvedlo, že na severu země neznámí útočníci unesli jejich občana.

Němce se vojáci pokusili osvobodit dnes ráno v severonigerijském Kanu. Vojáci se prý dověděli o skrýši a podnikli proti ní útok. Únosci „si uvědomili, že to pro ně znamená konec, a svého rukojmího zabili“, sdělil armádní zdroj.    

Němec byl inženýr stejně jako Ital, o jehož únosu dnes informovalo italské ministerstvo zahraničí. Do rukou únosců padl v pondělí v severní provincii Kwara. Itálie detaily o něm nesdělila. „Nevíme, kdo ho unesl a proč,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí.

Podle italského tisku byl muž unesen v provinčním středisku Ilorin, kde dohlížel na výstavbu silnice. Zaměstnán je u turínské stavební firmy Borini Prono, která únos potvrdila. 
   
Únosy cizinců jsou v Nigérii připisovány nejčastěji skupině islámských radikálů Boko Haram, která se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a prosazuje zavedení islámského práva.

/*json*/{"map":{"lat":12,"lng":8.516667,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":12,"lng":8.516667,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Neúspěšné armádní osvobozovací pokusy nejsou výjimkou. Začátkem března se nigerijští vojáci snažili osvobodit jednoho Itala a jednoho Brita v Sokotu, kde byli oba zadržováni od loňského května. Oba při akci zemřeli a Itálie tehdy vznesla ostrý protest. O akci, jíž se zúčastnili kromě Nigerijců také britští agenti, nebyla předem informována.