Soud v USA osvobodil bývalého prezidentského kandidáta Edwardse

Washington - Americký soud osvobodil bývalého prezidentského kandidáta z roku 2004 Johna Edwardse. Ten čelil obvinění, že bral a zneužíval nelegálně získané finanční příspěvky na předvolební kampaň. Soud ale rozhodl o jeho nevině pouze v jednom ze šesti bodů obžaloby. Ve zbylých pěti porota k verdiktu nedospěla a vyhlásila takzvané „zmatečné“ soudní řízení.

Osmapadesátiletému ženatému otci pěti dětí Edwardsovi, který podle žalobců používal peníze z kampaně také na zatajení těhotné milenky, prý hrozilo až třicet let vězení a pokuta 1,5 milionu dolarů (asi 31 milionů korun). Soudní proces trval od 23. dubna.

Politik podle státního zastupitelství při kampani v roce 2008 tajně získal více než dva miliony dolarů (asi 40 milionů korun). Edwards ale podle svých obhájců nevěděl o žádných černých penězích a žádné nezneužíval.

Edwards, vystudovaný právník a bývalý senátor, se boje o Bílý dům účastnil v letech 2004 a 2008. V roce 2004 se stal kandidátem na viceprezidenta po boku senátora Johna Kerryho, volby ale nakonec vyhrál George Bush mladší. O čtyři roky později Edwards neuspěl v demokratických primárkách, které vyhrál současný americký prezident Barack Obama.