Za plánování vražd ve Rwandě dostal ministr doživotí

Kigali - Bývalý ministr mládeže a sportu dostal před mezinárodním soudem pro genocidu ve Rwandě doživotní trest. Callixte Nzabonimana hrál podle tribunálu klíčovou roli při organizování vraždění Tutsiů. Byl shledán vinným z genocidy, spiknutí, navádění a vyhlazování obyvatel. Jeho právník se chce odvolat. Během sta dnů od dubna do června roku 1994 tehdy členové většinového kmene Hutuů povraždili na 800 tisíc menšinových Tutsiů i umírněných Hutuů.

Callixte Nzabonimana hrál podle soudců v masakrech zásadní roli. Naváděl k zabíjení Tutsiů, uzavřel s dalšími tehdejšími ministry „smlouvu“ za tímto účelem a na veřejných vystoupeních v dubnu, květnu a v červnu 1994 na různých místech provincie Gitarama podněcoval k vyhlazení Tutsiů.       

Genocida ve Rwandě vypukla krátce poté, co bylo v dubnu 1994 sestřeleno letadlo s tehdejším prezidentem Juvénalem Habyarimanou, který patřil k většinovému hutuskému obyvatelstvu. Asi 2,7 milionu obyvatel muselo během masového vyvražďování uprchnout ze svých domovů a přibližně 1,6 milionu jich odešlo do zahraničí.    

Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR) byl zřízen Radou bezpečnosti OSN v listopadu 1994 a pracovat začal o tři roky později. Do jeho jurisdikce spadají závažné zločiny spáchané na území Rwandy v roce 1994. Odsoudil několik členů rwandské vlády činné v době genocidy včetně tehdejšího premiéra Jeana Kambandy. Činnost soudu, který nemůže vynášet rozsudek trestu smrti, by podle serveru BBC měla skončit do konce roku 2014.