Galaxii čeká v budoucnu obří kolize s Velkou mlhovinou

Washington - Astronomové amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpověděli scénář gigantické kolize naší Galaxie se sousední Velkou mlhovinou v souhvězdí Andromedy. Dojde k ní za čtyři miliardy let. Nevyhnutelná srážka vrhne Slunce na jiné místo Mléčné dráhy. Země ale zničena nebude.

„Naše zjištění ukazují na čelní náraz mezi naší Mléčnou dráhou a galaxií v souhvězdí Andromedy známou též jako M31,“ řekl novinářům ve Washingtonu americký astronom Roeland van der Marel. Své předpovědi vědci založili na údajích z Hubbleova vesmírného teleskopu získaných při sledování Andromedy.

Podle vědců se obě galaxie „prolnou“. Neznamená to ale, že by docházelo ke srážkám kosmických objektů. Hvězdy každé z galaxií jsou od sebe natolik vzdálené, že podobné katastrofy astronomové nepředpokládají.

Vznikne nové galaktické centrum

Očekávají ale, že hvězdy se přesunou na nové oběžné dráhy a vznikne nové galaktické centrum. Simulace naznačují, že náš sluneční systém bude uvržen dál od jádra galaxie. Bude pak trvat ještě další dvě miliardy let, než se galaxie ustálí a definitivně spojí do jedné.

Galaxie M31 je nyní od sluneční soustavy vzdálena 2,5 milionu světelných let, ale k Mléčné dráze se nezadržitelně blíží silou vzájemné přitažlivosti. Přibližuje se rychlostí 400 tisíc kilometrů za hodinu.

Cestu ze Země na Měsíc by touto rychlostí bylo možné zvládnout za necelou hodinu. „Po téměř stu letech spekulací máme nyní jasný obrázek o chování Mléčné dráhy a Velké mlhoviny v příštích miliardách let,“ uvedl astronaut Sangmo Tony Sohn. Nevyloučil, že ke kolizi se přidá i menší sousední galaxie M33 ze souhvězdí Trojúhelníku. K Mléčné dráze se může dokonce přiblížit ještě dřív než větší galaxie z Andromedy.