Letadlu selhaly oba motory, při nehodě umírali lidé i na zemi

Lagos - Nigerijský prezident vyhlásil po včerejší letecké nehodě třídenní státní smutek. Havárii letadla, které se v neděli zřítilo na nejlidnatější nigerijské město Lagos, nepřežil nikdo ze 153 lidí na palubě. Nehoda si navíc vyžádala i životy nejméně 12 lidí na zemi. Letadlo totiž spadlo do obydlené chudinské čtvrti. Záchranáři se přitom k místu nehody dostávali jen těžko. Podle zástupce civilního letectví stroji před havárií selhaly oba motory.

Letadlo společnosti Dana Air letělo z Abuji a spadlo na hustě obydlené lagoské předměstí Iju. Letoun při pádu poničil řadu budov a na zemi zemřela vícenež desítka lidí. Práci záchranářů komplikovaly tisíce přihlížejících, hustá zástavba a špatné silnice. Kvůli tomu se některé sanitky na místo ani nedostaly, i když se jim cestu snažili dělat policisté s obušky.

Pár hasičských aut, která má město k dispozici, zase nemělo dost vody na uhašení požáru. Místní obyvatelé sice natahali hadice k místu neštěstí, voda ale stačila jen na tři hodiny hašení. Úřady povolaly k hořícímu vraku cisterny z blízkých stavenišť, ty ale uvázly v úzkých a přeplněných uličkách.

Letoun MacDonnell Douglas 83 měl z Lagosu namířeno do nigerijské metropole Abuji, k nehodě došlo krátce po startu, takže palivové nádrže byly ještě plné. „Hráli jsme si venku s míčem a najednou na mě začali křičet, ať uteču. Podívala jsem se nahoru a viděla letadlo, které se mi právě chystalo přistát na hlavě. Když proletělo, začalo zatáčet, a my si mysleli, že se chystá přistát. Pak jsme slyšeli už jen náraz,“ popisuje nehodu svědkyně.

Prezident Goodluck Jonathan:

„Ujišťuji cestující, že uděláme vše, abychom se z této události poučili, a zavedeme další opatření, která posílí bezpečnost letecké dopravy v zemi.“


Stroj řídil podle CNN americký pilot. Druhý pilot byl z Indie, letecký inženýr pak z Indonésie. Mezi oběťmi je i šest Číňanů, potvrdila čínská ambasáda v Nigérii. Počet obětí ale zřejmě ještě poroste, záchranáři probírají trosky domů, do kterých letoun narazil, a není jasné, kolik lidí bylo vlastně v době nehody uvnitř. Záchranářům se zatím podařilo vyprostit z vraku letadla a okolních trosek asi osm desítek těl.

Podle nigerijského deníku This Day na palubě bylo i šest dětí a těhotná žena. Letadlem cestovali i dva nigerijští generálové a několik pracovníků nigerijské centrální banky. Nigerijská ministryně letectví Stella Oduahová ujistila, že nehoda se řádně vyšetří a úřady udělají vše pro to, aby k podobným nehodám v budoucnu už nedocházelo. Uvedla také, že letadlo vyslalo nouzový signál jen několik minut poté, co vzlétlo z letiště Murtala Muhammed.

Letadlu selhaly oba motory

Piloti krátce před havárií hlásili, že letadlo má problém s motorem. Posádka „vyslala nouzové volání, protože oba motory vypověděly,“ sdělil zástupce civilního letectví Harold Demuren. Stroj pak začal padat na obydlenou oblast. Prorážel přitom střechy domů, očesával koruny mangovníků a nakonec narazil do dřevozpracující a tiskařské dílny a nejméně dvou velkých obytných domů. 

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan vyhlásil třídenní státní smutek a odvolal všechen svůj veřejný program. Nedělní letecké neštěstí je zřejmě nejhorší leteckou katastrofou v Nigérii od září 1992, kdy se krátce po startu v Lagosu zřítilo do bažin vojenské přepravní letadlo. Zahynulo všech 163 vojáků, jejich příbuzných a členů posádky.

Letecká neštěstí v Nigérii ale nejsou výjimkou - v poslední dekádě je to už čtvrté s více než stovkou obětí.  Na 120 afrických aerolinek nesmí přistávat v EU - Dana Air dosud na seznamu chyběly.

/*json*/{"map":{"lat":6.6093620116357,"lng":3.3267974853516,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Reportáž Hany Scharffové

U 4.6.

Záchranáři se nemohli dostat k letadlu