Alžběta II. pozdravila z Buckinghamu poddané, oslavy skončily

Londýn - V Británii vyvrcholily čtyřdenní oslavy 60. výročí nastoupení královny Alžběty II. na trůn. Panovnice se zúčastnila bohoslužby díkůvzdání v katedrále svatého Pavla. Šestaosmdesátiletá královna přijela ve svém bentley sama, provázená jen dvorní dámou Dianou Marionovou. Na místě se sešly stovky pozvaných hostů, kvůli nemoci ale nedorazil královnin manžel, princ Philip. Po bohoslužbě královna zamířila na recepci v City ve starostově sídle v Mansion House. Následovala recepce a oběd ve Westminster Hall v parlamentu. V koloně kočárů královna zamířila do Buckinghamského paláce, kde z balkonu společně s dalšími členy královské rodiny pozdravila davy. Poté proběhl přelet letadel královského letectva. Symbolicky oslavy ukončila královská garda salvou z ručnic a národní hymna. Večer ještě bylo odvysíláno krátké královnino poselství.

Královnu uvítali v katedrále trubači a starosta City. Alžběta II. pak vstoupila do kostela za zvuků písně Te Deum. "Připomínáme si šest desetiletí, která jsou důkazem toho, že služba
veřejnosti je možná a je možné v ní nalézt štěstí,„ řekl ve svém kázání o královně vedoucí představitel anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury. Podle něj je hlavním rysem oslav “oživení energického a štědrého ducha oddanosti společnému dobru a službě veřejnosti, uznání toho, že žijeme méně lidské životy, když myslíme jen na individuální dobro."

Bohoslužbu navštívili i ministři, včetně premiéra
   
Při bohoslužbě premiér David Cameron četl z bible a s díky vystoupili zástupci různých občanských organizací. V kostelních lavicích zasedli členové královské rodiny i politici, včetně ministrů a šéfa labouristické opozice Eda Milibanda. Královna měla na sobě model své oblíbené návrhářky Angely Kellyové a šál s křišťálovými šperky od Swarovského. Klobouk byl ze stejného tylu a byl rovněž ozdoben stejným šifonem a křišťálem.

Po bohoslužbě královna zamířila na recepci v City ve starostově sídle v Mansion House a poté do Westminster Hall, nejstarší části parlamentu, kde poobědvala s asi 700 pozvanými. Byli mezi nimi představitelé cechů ze City, z nichž jsou dnes již společenské a charitativní organizace.

Podle britských médií byl k obědu nakládaný losos, krab z Lyme Bay, velšské jehněčí, grilovaný chřest z ostrova Wight, brambory z Jersey a omáčkou nazvanou příhodně Jubilee. Následoval čokoládový dezert, kompot s jablečnou zálivkou a cejlonský čaj z keře, který princ Philip zasadil při státní návštěvě Srí Lanky v roce 1954.


Odpoledne ještě královna z balkonu paláce pozdravila poddané a sledovala přelet letadel královského letectva, včetně historických bombardérů a stíhaček z druhé světové války.

Devadesátiletý vévoda z Edinburghu je od včerejška v nemocnici se zánětem močového měchýře a oslav se nadále neúčastní. Podle všeho se ale jednalo spíše o preventivní opatření kvůli Phillipově věku a onemocnění by nemělo být vážné.

Oslavy za miliony liber

Příznivci královny přijeli nejen z odlehlých částí Británie, ale i třeba z Kanady nebo Austrálie. Alžběta II. je stále symbolem země, pompézní oslavy jsou proto hodnoceny velmi pozitivně. Stát přitom budou zhruba deset milionů liber. Tato částka ale bude pokryta ze soukromých zdrojů.

Královna také nahrála dvouminutové poselství všem Britům, kteří se oslav diamantového jubilea zúčastnili. Vysílala ho navečer stanice BBC, a to jak na obrazovkách, tak i rozhlasem. Nabídl ho i královský kanál na YouTube.

„Hluboce mě dojalo, když jsem viděla, jak tisíce rodin, sousedů a přátel spolu slaví v tak radostné atmosféře,“ řekla v poselství královna. Za sebe a prince Philipa poděkovala všem organizátorům a účastníkům oslav. „Doufám že vzpomínky na všechny ty letošní radostné události prosvětlí naše životy na mnoho let dopředu,“ dodala Alžběta II. a slíbila, že z „nesčetných laskavostí“, které prokazovali lidé v Británii a ve Společenství, bude čerpat inspiraci.

Video Reportáž a vstup Josefa Pazderky
video

Reportáž a vstup Josefa Pazderky

Reportáž a vstup Josefa Pazderky

V Londýně končí oslavy královského jubilea

Telefonát Josefa Pazderky

Telefonát Josefa Pazderky 12:00

Abdikace nepřichází v úvahu

Mezi lidmi je královna velmi populární - kolem osmdesáti procent Britů podporuje monarchii i oslavy, a to i v době krize. Královna se zatím abdikovat nechystá. Je stále ve formě a může proto překonat i rekord královny Viktorie, která vládla jen o tři roky déle než teď Alžběta. Formálně by po ní měl nastoupit na trůn princ Charles.

Připomínání diamantového jubilea bude pokračovat i po ukončení čtyřdenních oslav v Británii i zemích Společenství. V příštích týdnech královna uskuteční další cesty po Velké Británii, zatímco ostatní členové královské rodiny budou pokračovat v návštěvách jednotlivých zemí Společenství.

Program čtvrtého dne oslav diamantového jubilea:

09:30 - 09:45 – příchody hostů - plebs

10:30 – příchody VIP hostů

11:10 – příchod královské rodiny

11:30 – začátek bohoslužby

12:30 – konec bohoslužby

- následuje neveřejný oběd

15:20 - 16:15 – slavnostní přejezd z parlamentu do Buckinghamského paláce

- vystoupení na balkóně