USA v Pákistánu zabily dvojku al-Káidy

Islámábád - Spojené státy oznámily, že při pondělním náletu bezpilotního letounu na kmenových územích v Pákistánu zabily druhého muže teroristické sítě al-Káida abú Jahjá Libího. Al-Káida dosud informaci nepotvrdila, ale na smrt Libího ukazují výsledky odposlechů extremistů pořízené pákistánskou tajnou službou a chování radikálů v terénu. Libího smrt představuje po loňském zabití vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina další výrazný úspěch Spojených států v boji proti terorismu. Podle amerických představitelů byl totiž Libí jedním z nejzkušenějších a nejschopnějších vůdců al-Káidy. Islámábád útoky Spojených států na svém území dlouhodobě kritizuje.

Letoun na kmenových územích u hranic s Afghánistánem zabil 15 ozbrojenců. Nejdřív bombardoval budovu a pak zaútočil na militanty, kteří na místo přijeli později. Při podobném útoku jsou mrtví zpravidla pohřbíváni prakticky na místě, kde byli zabiti, aby se ztížila evidence ztrát povstaleckých sil a také identifikace bojovníků. Podle místního vesničana ale byli všichni odvezeni pryč.

Po incidentu se navíc na místě shromáždilo nezvykle velké množství ozbrojenců, což naznačuje, že událost na ně silně zapůsobila. „Zaznamenali jsme nějaké rozhovory radikálů. Mluvili o smrti 'šajcha'. Sice tu osobu nejmenovali, ale ověřili jsme to s našimi zdroji v oblasti a jsme přesvědčení, že hovořili o Libím,“ potvrdil činitel pákistánské tajné služby.

Libí měl údajně zemřít v nemocnici

Podle jejích informátorů Libí při útoku utrpěl vážná zranění, byl převezen údajně do soukromé nemocnice a tam také zemřel. „Jde o velmi nebezpečného jedince. Všem jedině prospěje, když nebude chodit po této zemi,“ řekl mluvčí Pentagonu John Kirby.

USA přisuzují Libímu, jehož pravé jméno je Muhammad Hasan Kajid, druhé nejvyšší místo v hierarchii al-Káidy poté, co se po loňské bin Ládinově smrti nejprestižnější osobností teroristické sítě stal Egypťan Ajmán Zavahrí. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nabízel za libyjského uprchlíka Libího (což arabsky znamená Libyjec) odměnu jeden milion dolarů (téměř 21 milionů korun).

Libí po svém útěku z americké věznice na afghánské letecké základně v Bagramu v roce 2005 natočil řadu propagandistických videí, která vyzývala k útokům na americké cíle. „Je poslední nadějí na globální obrodu al-Káidy,“ prohlásil loni na podzim podle listu The Washington Post bývalý analytik CIA Jarret Brachman s poukazem na Libího komunikační schopnosti i vzhled.

Paul Cruickshank, expert na terorismus:

„Pro al-Káidu verboval bojovníky. Mluvil o svaté válce - džihádu a povinné účasti v ní.  A díky náboženským znalostem poskytoval argumenty pro globální terorismus.“


Spojené státy program útoků bezpilotních letounů vedený CIA nekomentují a o náletech oficiálně neinformují. Tuto mocnou zbraň nicméně Američané průběžně vysoce vyzdvihují - podle jejich bilance napáchala mezi radikálními islamisty největší ztráty. 

Libího smrt zasadila al-Káidě tvrdou ránu

Al-Káida dosud informaci nepotvrdila, za „velkou ztrátu“ ale už označil Libího smrt nejmenovaný pákistánský představitel radikálního hnutí Taliban. 

Mluvčí Bílého domu Jay Carney novinářům sdělil, že USA mají potvrzení o Libího smrti. To, jak nebo kde zahynul, ale neuvedl. Libího přitom označil za hlavního manažera al-Káidy, který měl na starosti dohled nad každodenními operacemi v pákistánských kmenových oblastech a vztahy se skupinami nebo osobami přidruženými k al-Káidě. „Není tu žádný jasný následovník, který by jeho rozsáhlé povinnosti převzal,“ uvedl Carney.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Představitelé amerických tajných služeb a protiteroristických úřadů loni na podzim označili Zavahrího a Libího za poslední dvě klíčové osobnosti al-Káidy, jejichž smrt by prý prakticky znamenala porážku této skupiny. Proto byli také považováni za poslední zbývající cíle „nejvyššího významu“. Ztráta Libího je pro al-Káidu údajně citelnější, než by byla v případě Zavahrího. Podle amerických expertů je Zavahrí pragmatičtější vůdce než jeho předchůdce, ale postrádá bin Ládinovo charisma. Proto asi obnova sítě al-Káida do značné míry závisela na dynamičtějším Libím, islámském učenci, který působil v předchozích letech jako polní velitel al-Káidy v Afghánistánu.