Ukrajinská opozice protestuje proti jazykovému zákonu

Kyjev – Potyčky demonstrantů s policií poznamenaly jednání o kontroverzním jazykovém zákoně na Ukrajině. Návrh prošel prvním čtením v parlamentu. Norma má povýšit ruštinu na úřední jazyk v oblastech na východě a na jihu země, kde je mateřštinou většiny obyvatel. Podle odpůrců to naruší suverenitu Ukrajiny a posílí tam vliv Ruska.

Ukrajinský parlament dnes předběžně schválil návrh zákona, který umožňuje používat ruštinu jako oficiální jazyk na úřadech v ruskojazyčných oblastech. Opozice je ale proti. „Počínaje dneškem vyhlašujeme časově neomezenou protestní akci. Nepřipustíme, aby návrh zákona prošel do druhého čtení. Nepřipustíme schválení zákona o druhém státním jazyce na Ukrajině,“ prohlásil šéf sjednocené ukrajinské opozice Arsenij Jaceňuk. Stoupenci a odpůrci návrhu jazykového zákona se sešli na oddělených shromážděních před budovou parlamentu.

Nejdříve chtěli nedaleko parlamentu postavit stanové městečko, policie to ale nedovolila. Demonstranti pak vtrhli na centrální Náměstí nezávislosti, kde je nachystaná fanouškovská zóna na mistrovství Evropy ve fotbale. Tady pak podupali tabuli s logem UEFA, nakonec dav vytlačila policie.

Zákon zaručuje svobodné používání regionálních jazyků, kterými v určitých oblastech mluví alespoň deset procent obyvatel. Týkalo by se to tedy mimo ruštiny i běloruštiny, bulharštiny, arménštiny, jidiš, polštiny, rumunštiny, slovenštiny nebo maďarštiny. Zákon počítá s tím, že úřady v těchto oblastech by komunikovaly s občany v obou jazycích. Obyvatelé by tak mohli mít například dvojjazyčné pasy nebo doklady o vzdělání.   

Výhradním jazykem má ukrajinština zůstat v armádě a parlamentu. V ukrajinštině se mají předkládat návrhy zákonů a dalších normativních aktů, ukrajinština zůstane také jazykem dohod a kartografických publikací.