Archeologové našli divadlo, kde se hrála premiéra Romea a Julie

Londýn - Archeologům se v Londýně podařil neuvěřitelný objev. Našli pozůstatky původního divadla Williama Shakespeara, takzvaného divadla The Curtain. Na jeho prknech hráli Shakespearovi herci ještě před tím, než se přestěhovali do známějšího divadla Globe.

Divadlo zvané The Curtain vzniklo v roce 1577, o dvacet let později se stalo první domovskou scénou Shakespearovy společnosti Lord Chamberlain's Men. Premiéru tady měly například hra Jindřich V. a zřejmě i hra Romeo a Julie. Archeologové teď odhalili zbytky tohoto divadla v Shoreditch na východě Londýna. 

/*json*/{"map":{"lat":51.528770783618,"lng":-0.084500312805176,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":51.52882418071,"lng":-0.084972381591797,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Odborníci objevili zbytky zdí galerie a část dvora, kde obecenstvo stálo a sledovalo hru. „Je to fantastické místo, které nám poskytuje unikátní pohled na raná shakespearovská divadla,“ řekl Chris Thomas, který vykopávky vede. 

Developer, na jehož pozemku se pozůstatky divadla našly, slibuje, že je nechá přístupné veřejnosti. Zbytky scény se našly asi tři metry pod zemí. Mluvčí společnosti uvedl: „Je to jeden z nevýznamnějších shakespearovských objevů za poslední roky. I když se vědělo, že se divadlo v této oblasti nacházelo, přesné místo bylo dosud tajemstvím.“

Divadlo The Curtain bylo jednou z prvních scén postavených za hradbami města. Jmenovalo se podle nedaleké ulice Curtain Close. Herci si vybrali divadlo The Curtain jako dočasné útočiště, když se nepohodli s ředitelem prvního londýnského divadla (The Theatre), které stálo opodál.

Na prknech tohoto divadla měla zřejmě premiéru i Shakespearova nejznámější hra Romeo a Julie. I když se na tom historikové neshodují. Pro ale hovoří fakt, že ve hře je hodně scén, ve kterých se bojuje s meči. Na podobné bitky se totiž tehdy chodilo právě do divadla The Curtain, zatímco The Theatre byla spíše komornější scéna jen pro dialogy s herci. Podle historiků tedy bylo divadlo The Curtain jakousi multifunkční scénou, která nabízela divadelníkům větší možnosti.

Co bylo s divadlem po odchodu Shakespeara, není úplně zmapované, podle některých historiků se v něm ale hrálo až do 40. let 17. století, kdy v Británii propukla občanská válka.