Enterprise doplul do nového domova v New Yorku

New York - Raketoplán Enterprise se vydal po řece Hudson na svou poslední cestu. Večer doplul až do New Yorku, který se stane jeho novým domovem. Enterprise tu instalují na bývalou americkou letadlovou loď Intrepid, která slouží jako muzeum letectví a kosmonautiky. Tady si ho veřejnost bude moci prohlédnout od poloviny července. Enterprise byl sice vůbec prvním raketoplánem v historii, nikdy se ovšem nepodíval do vesmíru.

Enteprise se do New Yorku přesunul na hřbetě speciálně upraveného letadla na konci dubna. Skončil na Kennedyho letišti, odkud se v neděli nejprve vydal po moři do přechodného stanoviště v Jersey City. Raketoplán při tom utrpěl mírné poškození na jednom křídle, když se střetl s železničním mostem.

Závěrečná část cesty zhruba pětasedmdesátitunového kolosu na loď Intrepid kotvící u západního pobřeží Manhattanu se původně měla uskutečnit v úterý. Plán ale překazilo nepříznivé počasí. Dnes bylo v New Yorku slunečno a plavbě tak nic nebránilo. Přesun trval jen pár desítek minut.

Když Enterprise zakotvil u břehu, obklopily ho vlečné čluny Elizabeth, Shelby a Kathleen a zahájily pak závěrečný manévr přiblížení k levoboku Intrepidu. Obří plovoucí jeřáb poté začal raketoplán přesunovat na palubu Intrepidu. Složitému manévru přihlížely tisíce lidí.

Enterprise
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Richard Drew

Raketoplán, který americká vesmírná agentura NASA používala jako prototyp k různým zkouškám, byl donedávna vystaven v muzeu Smithsonian ve Washingtonu. V dubnu jej tam ale vystřídal nejvyužívanější raketoplán Discovery.

Američané loni provoz raketoplánů po 30 letech zastavili a všechna zbývající vesmírná plavidla nechali vystavit v muzeích. Lidé si tak mohou prohlížet ještě Endeavour v Los Angeles a Atlantis v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Do vesmíru celkem letělo pět raketoplánů. O dva stroje Američané přišli při neštěstích. V roce 1986 po startu explodoval Challenger a při tragédii zahynulo všech sedm lidí na palubě. Celá sedmičlenná posádka zemřela i v roce 2003 při havárii Columbie, která se rozpadla při návratu do atmosféry.


Enterprise na řece Hudson
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Julio Cortez