Saddámův tajemník je o hlavu kratší

Bagdád - V Iráku popravili bývalého osobního tajemníka exprezidenta Saddáma Husajna. Oznámilo to irácké ministerstvo spravedlnosti. Abid Hámid Mahmúd Tikrítí byl k trestu smrti odsouzen už před necelými dvěma lety, v říjnu 2010. Saddámův vzdálený bratranec svého času figuroval na čtvrté příčce amerického seznamu 55 nejhledanějších představitelů iráckého režimu hned po exprezidentovi a jeho dvou synech. Mahmúdovo tělo bude údajně večer předáno příbuzným.

„Byl dnes popraven oběšením,“ zaznělo v prohlášení mluvčího ministerstva spravedlnosti Haidara Saadího. „Ministerstvo spravedlnosti vykonalo trest smrti vyřčený nad zločincem Mahmúdem (Tikrítím) za genocidu.“

Blízký Saddámův spolupracovník Tikrítí byl na seznamu v podobě hracích karet „károvým esem“, jedním ze čtyř es spolu se Saddámem Husajnem a jeho syny Udajem a Kusajem. Byl zadržen v červnu 2003, o rok později ho Američané předali irácké spravedlnosti. Muž, který kontroloval přístup k iráckému exprezidentovi a podle Američanů patřil k hrstce těch, jimž Saddám bezvýhradně důvěřoval, byl k trestu smrti odsouzen 26. října 2010.

Hrdelní trest tehdy irácký nejvyšší soud vynesl zároveň nad někdejším prominentem Saddámova režimu, bývalým vicepremiérem a ministrem zahraničí Tárikem Azízem a dalšími třemi osobami.

Mezi nimi byl i bývalý šéf tajné služby Saadún Šákir. Soud je všechny potrestal za jejich podíl na pronásledování členů šíitských náboženských stran a šíitských duchovních v 80. letech.

Tárik Azíz je stále ve vězení, trest smrti nad ním zatím nebyl vykonán. Podle právníka má Azíz řadu vážných zdravotních problémů. Loni v srpnu požádal Azíz současného iráckého premiéra Núrího Málikího o uspíšení své popravy se zdůvodněním, že mu jeho nemoci způsobují utrpení.