Obyvatelé Tater si lámou hlavu nad opatřením proti medvědům

Tatranská Lomnica - Vysoké Tatry si nevědí rady s přemnoženými medvědy. Šelmy si zvykly na snadnou potravu z odpadkových kontejnerů a ve městech i vesnicích jsou k vidění skoro denně. Zatím sice nikoho nezranili, místní obyvatelé přesto požadují zásah úřadů. Efektivním řešením je v první řadě zajistit všechny kontejnery ve Vysokých Tatrách proti medvědům. To však bude stát velké peníze. Na tahu je nyní ministerstvo životního prostředí.

Medvědi si chodí do kontejnerů v Tatrách jako do fastfoodu. Lidé si je fotí, potkat dospělého medvěda o samotě však nechce nikdo. „Mám 21letého syna a mám obavy o to, aby nešel sám, když jde domů z nějakého nočního zátahu, nebo i přes den, kdy chodí po Lomnici,“ prohlásila vychovatelka Bibiana Stodolovská.

Lidé už sepisují petici, aby úřady s medvědy začaly konečně něco dělat. „Je zde třeba najít konsenzus mezi tím, že lidé žijí v národním parku, a tím, že medvědi žijí v národním parku také. Takže naší snahou bude co nejhumánnější řešení,“ podotkl Pavol Majko, ředitel Správy Tatranského národního parku.

Zatím medvědy plaší gumovými projektily či hasičskými hadicemi. Správa parku však nevylučuje ani odstřel. To se však nelíbí ochranářům. „Když se medvěd odstřelí, na jeho místo přijde jiný medvěd. V Tatrách se každý rok narodí několik desítek nových medvědů, kteří dokáží zastoupit místa těch, kteří budou odstřeleni,“ konstatoval ochranář Erik Baláž. Ten vidí jediné řešení v tom, že lidé nebudou medvědům nabízet snadno dostupné občerstvení.

Vhodnou ochranou mohou být třeba elektrický ohradník nebo zakáz sypat potraviny do kontejneru. Medvědi se jim pak vyhýbají.

Majitelé penzionů ani představitelé města Vysoké Tatry však o problémech s medvědy příliš mluvit nechtějí. Bojí se, že by přišli o turisty. „Já bych chtěla ujistit všechny návštěvníky a milovníky Vysokých Tater, že Tatry jsou pro turisty, pro návštěvníky, bezpečné,“ řekla Darina Žembová z městského úřadu Vysoké Tatry.