V peruánských horách zmizel vrtulník se 14 lidmi, na palubě je i Čech

Lima - Peruánští záchranáři od středy marně pátrají po vrtulníku, s nímž pozemní letové služby ztratily kontakt během letu ve vysokohorské oblasti na jihovýchodě země. Podle peruánské policie je na palubě stroje čtrnáct lidí, mezi nimi i jeden Čech. Informaci potvrdil český konzul v Limě. Místní úřady mezitím dementovaly zprávy, podle nichž všichni na palubě zahynuli. Vrtulník prý mohl nouzově přistát. Vojenskému letectvu se údajně podařilo přibližnou polohu stroje lokalizovat. Po vrtulníku pátrají skupinky záchranářů, kteří přespali ve vysokohorských podmínkách. Pátrání ve vzduchu ale komplikuje špatné počasí.

Vrtulník Sikorsky S-58ET peruánské společnosti Helicusco se ohlásil naposledy ve středu večer místního času, když letěl z peruánského Cuzca do města Mazuco ve státě Madre de Dios. Na jeho palubě bylo podle policie kromě dvoučlenné posádky osm Korejců, Peruánec, Švéd, Nizozemec a Čech.

Osud stroje není jasný, komunikace byla přerušena v okamžiku, kdy se vrtulník pohyboval nedaleko města Huallahualla ve výšce asi 4 000 metrů nad mořem. Pátrací akce na místě znemožňuje špatné počasí, sníh a silná mlha.

Alejandro Figueroa, záchranář:

„Všechno je zcela pokryté mlhou. Je nemožné dostat se až na vrchol. Zítra, když nám bůh dopřeje, snad bude jasné počasí a budeme se moct k oblasti dostat a pracovat v ní.“


Pátrání po vrtulníku v Peru
Zdroj: ISIFA

Podle českého konzula v Limě Pavla Bechného je na palubě vrtulníku skupina expertů, kteří pobývají v Peru v souvislosti s plánovaným investičním projektem. Bechný potvrdil, že mezi zahraničními odborníky je i občan České republiky. Velvyslanectví ČR v Limě je podle konzula v kontaktu se společností Helicusco, která let vypravila, i s příbuznými pohřešovaného Čecha. Jak upřesnil mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář, šlo o skupinu lidí, kteří připravovali investici do hydroelektrárny, a pohřešovaný Čech byl v technickém týmu, který dělal obhlídku terénu. 

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Reportáž Bohumila Vostala

U 8.6.

V Peru se ztratil vrtulník s Čechem na palubě

Telefonát Pavla Bechného

Stroj byl přibližně lokalizován

Podle generála peruánské policie Héctora Dulanta, který pátrání po helikoptéře řídí, se pohřešovaný stroj zřejmě nachází v okolí hory Apu Colque Cruz v provincii Quispicanchi na jihovýchodě Peru. Letecký průzkum oblasti znemožňuje špatné počasí, ale do místa byla vysazena policejní hlídka a tým vysokohorských záchranářů. „V oblasti je mlha a 30 centimetrů sněhu, vrtulník nebylo možné lokalizovat ze vzduchu ani na zemi,“ řekl Dulanto.

Peruánští oficiální činitelé vyjádřili naději, že vrtulník mohl nouzově přistát v odlehlé oblasti ve výšce 4 725 metrů nad mořem asi 140 kilometrů od Cuzca. Podle informací jihokorejské tiskové agentury Jonhap se peruánskému vojenskému letectvu podařilo s pomocí družicových signálů přibližně lokalizovat pohřešovaný stroj. „Nemáme komunikaci s letadlem ani s posádkou. Ale souřadnice jsou víceméně 10 kilometrů od Huallahualla,“ podotkl David Herrera, zaměstnanec společnosti Helicusco.

/*json*/{"map":{"lat":-13.122279801556,"lng":-71.74072265625,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Pilot prý má za sebou několik havárií

Peruánský tisk dnes upozornil, že pilot pohřešovaného stroje má za sebou několik havárií i pochybení, při nichž několik lidí přišlo o život. Byl například vyšetřován kvůli nedodržování bezpečnostních pravidel, plánované trasy a při jednom letu nedbal meteorologických podmínek natolik, že při havárii jeho stroje zahynuli dva lidé.

Vrtulník se ztratil v oblasti, která je mezi turisty nejoblíbenější. Statisíce jich míří ke slavnému Machu Picchu. Jen za posledních 5 let zahynulo v téhle peruánské oblasti při vyhlídkových letech 11 zahraničních turistů. Havárie malých letadel jsou ale většinou registrovány v oblasti planiny Nazca, kde jsou známé obrovské kresby viditelné pouze ze vzduchu. V únoru 2010 se tu při vyhlídkovém letu zřítil malý letoun. Zahynul peruánský pilot a šest turistů na palubě. V dubnu 2008 zahynulo pět francouzských turistů, když se s nimi v Nazce zřítilo letadlo.