Tvůrce ikon, který podpořil Pussy Riot, dostal pokutu

Moskva - Malíř Arťom Loskutov byl v ruském Novosibirsku obviněn z útoku na náboženské cítění věřících. Loskutov je údajně autorem několika ikon zobrazujících příslušnice ruské punkové skupiny Pussy Riot. U soudu dostal malíř pokutu 500 rublů (asi 300 korun). Proti verdiktu se chce odvolat. Tři členky skupiny jsou od února vězněny v Moskvě a hrozí jim sedm let vězení za „punkovou modlitbu“ v pravoslavném kostele.

Ikony, na nichž jsou vyobrazeny zadržené členky Pussy Riot, se na reklamních panelech v Novosibirsku objevily v březnu. Policii na ně upozornilo místní pravoslavné biskupství, které podalo trestní oznámení pro podezření z výtržnictví. Podle úřadu novosibirského biskupa způsobily ikony vyznavačům pravoslaví „duševní strádání“.

Loskutov, který se v Novosibirsku tvorbou ikon zabývá, autorství „pobuřujících“ děl popírá. Po dnešním výroku soudu řekl, že s rozsudkem nesouhlasí a že se proti němu odvolá.

Tři příslušnice punk-rockové skupiny Pussy Riot byly v únoru zadrženy při happeningu v hlavním moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele. Se zesilovací aparaturou zapěly před oltářem v jedné z chrámových lodí píseň „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Chtěly tak protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku.