Aféry „Vatileaks“ už se chytli filmaři

Řím - Únik tajných dokumentů z Vatikánu, známý také jako aféra „Vatileaks“, za sebou zjevně zanechá filmovou stopu. Pouze několik týdnů starý skandál chce jako téma pro svůj film použít francouzský režisér Laurent Herbiet. Aféru provází zatčení papežova komorníka, který může jít až na třicet let za mříže.

Má s aférou co do činění i kardinál?

Podle deníků Il Messaggero a Corriere della Sera je do aféry zapleten i kardinál, který měl úkolovat papežova majordoma Paola Gabrieleho. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi ale vyvrátil, že by v souvislosti s únikem informací byl vyšetřován nějaký vysoký církevní hodnostář.

Majordomus, kterého zatkla policie a v jehož bytě se našly nejen čtyři krabice plné dokumentů, ale také kopírka, se už setkal se svým právníkem a spolupracuje s vyšetřovateli. Obviněn je z krádeže a ohrožení papežovy bezpečnosti. Za to mu hrozí až třicet let vězení.

Příprava filmu je v plném proudu

Herbiet připravuje scénář za spolupráce italského novináře Gianluigiho Nuzziho, který tajné vatikánské dokumenty nedávno zveřejnil ve své knize Sua Santita (Jeho svatost).

Natáčení by podle plánu mělo začít v létě příštího roku, režisér už ale má částečně jasno o obsazení - ve filmu by měli hrát Kristin Scott Thomasová, André Dussolier nebo Sergi López. „Půjde o politický thriller, který se odehrává ve Vatikánu v dramatickém období, kdy papež leží na smrtelné posteli. V té chvíli se rozhoří bitva o moc nad nejvlivnějšími finančními institucemi Vatikánu. Kromě toho se další hrdinka snaží vyjasnit smrt syna, mladého příslušníka švýcarské gardy,“ popsala produkce děj.

Ilustrační foto
Zdroj: AP Photo
Autor: Andrew Medichini

Jedenapadesátiletý režisér Herbiet dosud pracoval zejména pro televizi, je známý také jako autor scénářů. Napsal například scénáře dvou posledních filmů Alaina Resnaise Les Herbes folles (Divoká tráva) a Vous n'avez encore rien vu (Ještě jste nic neviděli).