USA hlásí nejteplejší rok od počátků měření

Washington - Spojené státy zažívají nejteplejší rok ve své historii. Podle amerických meteorologů se teploty na jaře vyšplhaly nejvýš od roku 1895. Průměrně dosahovaly téměř čtrnácti stupňů, tedy téměř o tři stupně víc, než je dlouhodobý průměr. Měsíc květen byl navíc druhý nejteplejší za posledních 117 let. Podle meteorologů je letošek příkladem toho, co lze v období globálního oteplování od počasí očekávat.

V období meteorologického jara, tedy o března do května, dosahovala průměrná teplota na území kontinentálních USA 13,9 stupně Celsia, což je o 2,9 stupně víc, než je dlouhodobý průměr za 20. století. Zároveň byla průměrná jarní teplota o 1,1 stupně Celsia vyšší, než byl dosavadní rekord z roku 1910.
   
Jednatřicet amerických států ohlásilo nejteplejší jaro vůbec, pro dalších jedenáct států byly letošní jarní teploty mezi desítkou nejvyšších. „Epicentrem“ nejvyšších teplot byla oblast amerického středozápadu.

Na Aljašce bylo naopak jaro o 1,5 stupně Celsia chladnější, než je dlouhodobý průměr, a o 10,5 procenta vlhčí. Havajské ostrovy zase postihlo sucho.