USA dávají peníze na lepší podmínky v Guantánamu

Washington – Miliony dolarů neváhá administrativa USA investovat do rekonstrukce a zvýšení komfortu ve věznici na kubánské základně Guantánamo, známé kvůli držení podezřelých z teroristických útoků. Podle zámořských médií tak nic nenasvědčuje tomu, že by Spojené státy v dohledné době věznici zrušili. Při své první kampani se k tomu přitom zavázal prezident Barack Obama. Posledním vylepšením podmínek na Guantánamu je nové fotbalové hřiště a kabelová televize.

Právě vybudování nového hřiště na fotbal stálo americkou vládu 750 tisíc dolarů (15,2 milionu korun). Nedávnou opravou prošel blok, ve kterém jsou zadržováni lidé, kteří spolupracují s vyšetřovateli a jsou pokládání za méně nebezpečné. V komplexu, kde jsou vězněny čtyři pětiny ze 169 zajatců na Guantánamu, tak je nově dostupná kabelová televize. Vězni zde také mají přístup k filmům na DVD či do knihovny. V další fázi rekonstrukce by se měla vybudovat nová nemocnice na základně. Přestavbou by také mělo projít velitelství ostrahy.

Věznici na Guantánamu Spojené státy zřídily v roce 2002. Umístily do ní celkem více než 770 osob podezřelých z terorismu nebo z členství v al-Káidě či v radikálním hnutí Taliban. Většina zajatců ale byla propuštěna, aniž proti nim američtí vyšetřovatelé formálně vznesli obvinění.