Schwarzenberg: Nátlak na Česko kvůli Temelínu nemá obdoby

Berlín – Ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi se nelíbí, jak Němci kritizují dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. V komentáři pro Süddeutsche Zeitung řekl, že nezná jiný případ tak silného nátlaku na sousedy, aby ustoupili od svých záměrů. Zdůraznil přitom svrchované právo České republiky rozhodnout o vlastní energetické koncepci. Výstavbu dalších dvou bloků temelínské elektrárny v Německu nejhlasitěji kritizuje Bavorsko; odmítavé stanovisko k elektrárně vedle tamních ekologických aktivistů zaujalo i mnichovské ministerstvo životního prostředí. Podle mluvčího MZV ale ministrův článek vyzněl mnohem ostřeji, než bylo zamýšleno.

Schwarzenberg svůj příspěvek zveřejnil den před konáním veřejné debaty Němců s českými odborníky o Temelínu, která se uskuteční v bavorském Pasově. Ministr doufá, že tato diskuze, kterou Němcům stejně jako Rakušanům nabídla česká vláda, se setká s větším pochopením.

„Česko není jedinou zemí v Evropě, která získává elektřinu z jádra. Neznám však jiný podobný případ, kdy by soused vyvíjel tak velký tlak, aby druhou stranu odradil od jejího záměru, jako je tomu proti Temelínu. Nemluvě o často přehnaných zprávách v bulvárním tisku o výpadcích,“ píše Schwarzenberg. „Dnes se často a mnohdy emocionálně diskutuje o německém odklonu od jádra a o jeho důsledcích - stejně jako o českém rozhodnutí dále rozvíjet jadernou energii. Důležité přitom je brát ohled na svrchovanost v rozhodování každé země,“ zdůraznil šéf české diplomacie. Připomněl, že Česko respektuje a podporuje německé rozhodnutí nahradit využívaní jaderné energie obnovitelnými zdroji. „A to i navzdory skutečnosti, že životně důležité dodávky energie ze severu na jih Německa proudí přes Česko a extrémně přetěžují českou přenosovou síť,“ dodal Schwarzenberg.

Právě bavorské straně český ministr vzkázal: „Zaujmout hned od počátku odmítavé stanovisko budoucí debatě nijak nepomůže. Tady mají povinnost zejména politici, aby to, čeho se v posledních letech dosáhlo, se lehkovážně nedávalo v sázku, čímž by se vyslaly špatné signály.“

Jak ale v rozhovoru pro ČT uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář, otištěný článek bohužel přesně neodráží autorský záměr ministra Schwarzenberga a vyznívá mnohem kontroverzněji, než byl zamýšlen. Kromě toho, že byl pozměněn titulek, vypadly navíc z konce textu věty, které měly být podanou rukou Německu.

/*json*/{"map":{"lat":49.179487218798,"lng":14.377799034119,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/