Inauguraci srbského prezidenta několik hlav států bojkotovalo

Bělehrad - Nový srbský prezident se ujal úřadu. Na slavnostní inauguraci Tomislava Nikoliče na protest proti jeho výrokům o válce v Bosně a Chorvatsku nepřijely hlavy států ze Slovinska, Chorvatska, Bosny a Makedonie. Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle, který se ceremonie zúčastnil jako nejvyšší představitel EU, od Bělehradu očekává, že bude nadále pokračovat v reformách a že učiní „viditelný a trvalý pokrok“ ve vztazích s Kosovem. Nikolić složil prezidentskou přísahu již 31. května, tento termín je ale považován za oficiální začátek jeho prezidentského mandátu.

Nikolić krátce po překvapivém vítězství ve volbách v černohorské televizi řekl, že masakr ve Srebrenici, při němž v roce 1995 zahynulo asi 8 000 Muslimů (nyní Bosňáků), nebyl genocidou, ale „hrůzným zločinem“. Za genocidu přitom vraždění v Srebrenici považuje Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii i Mezinárodní soudní dvůr. Krátce po tomto sporném výroku řekl německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, že východochorvatský Vukovar, chorvatský symbol válečných hrůz z let 1991 až 1995, je „srbské město“, kam se Chorvati prý „neměli právo vrátit“.

Nikolić má rád Rusy

Zmíněná prohlášení vyvolala obavy, že Nikolić by mohl ohrozit poválečné usmiřování někdejších jugoslávských republik. Do voleb šel jako politik podporující vstup své země do Evropské unie, v minulosti ale zastával nacionalistické postoje a nikdy se netajil sympatiemi k Rusku.

Tomislav Nikolić na inauguraci
Zdroj: ISIFA

Ačkoli několik prezidentů z někdejších jugoslávských republik odmítlo na inauguraci přijet, Füle svou účast vysvětlil jako „výraz důvěry v Srbsko, že zůstane a učiní pokroky na cestě do Evropské unie“. Füle, který dnes s Nikoličem jednal, označil pokrok ve vztazích s Prištinou za „klíčovou prioritu“ Srbska.

Srbsko jako součást unie je nutností

Nikolić zopakoval, že Srbsko se musí stát součástí EU, což si přeje i většina Srbů. S Fülem hovořil také o znovuzahájení dialogu s Kosovem, který byl koncem února kvůli volbám v Srbsku dočasně přerušen. „Jasnost, transparentnost a očekávatelnost,“ to podle Füleho považuje EU za podmínku zahájení přístupových rozhovorů se Srbskem.

Jeden z úkolů v procesu přibližování se k EU je zrušení paralelních institucí, které Bělehrad ve své někdejší jihosrbské provincii stále udržuje. Srbsko totiž jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova neuznává a nadále podporuje kosovské Srby, kteří obývají převážně sever této nejmladší evropské země.

Video Rozhovor s Martinem Ježkem
video

Rozhovor s Martinem Ježkem

Český eurokomisař Füle se údajně stal prvním zahraničním hostem, se kterým se v Bělehradě srbský prezident od složení přísahy na konci května setkal. Srbsko má od března status kandidáta na členství v EU a nyní usiluje o zahájení přístupových rozhovorů. Ve čtvrtek Nikolić jako na svou první zahraniční cestu odcestuje do Bruselu.