Falklandy - britské, nebo argentinské? Proběhne referendum

Londýn - Falklandské ostrovy mají dost sporu s Argentinou o svou státní suverenitu. Už příští rok proto hodlají uspořádat referendum o svém politickém statusu. Ostrovy jsou v současné době britským zámořským územím, Buenos Aires si ale na ně činí nárok.

Plán na vypsání referenda představil představitel tamní správy Gavin Short. Podle Shorta nikdo na ostrovech nemá zájem na tom, aby jejich správa přešla pod Buenos Aires. „Argentinská vláda ale šíří manipulativní rétoriku, která naznačuje, že nemáme jasný názor, nebo že jsme dokonce rukojmím britské armády. To je jednoduše absurdní,“ prohlásil Short.

Gavin Short, představitel správy Falkland:

„Nepořádáme toto referendum kvůli tomu, že bychom měli nějaké pochybnosti o tom, kdo jsme a jakou chceme mít budoucnost. Chceme ukázat světu, jak jistí si s tím jsme. Nemám pochybnosti o tom, že lidé na Falklandách si přejí, aby ostrovy zůstaly samosprávným zámořským územím Spojeného království.“


Referendum by se mělo konat v první polovině roku 2013, přesný termín ještě nebyl stanoven. Správa Falklandských ostrovů chce na hlasování přizvat mezinárodní pozorovatele, aby o výsledku hlasování nemohlo být pochyb.

Nárok na svrchovanost nad Falklandskými ostrovy si činí Británie i Argentina. Spor znovu ožil letos v dubnu, kdy si obě země připomínaly třicáté výročí války o tyto ostrovy. Dvouměsíční konflikt si v roce 1982 vyžádal tisícovku obětí. Vítězně z něj vyšla Británie, která území poblíž argentinských břehů ovládá od roku 1833.

Argentina o nároku na Falklandy, které jsou v Latinské Americe známé pod názvem Malvíny, ovšem stále hovoří. Letos například prezidentka Cristina Fernándezová prohlásila, že Argentinci hodlají získat ostrovy prostřednictvím jednání a diplomacie.