Doživotní beztrestnost pro minulé i budoucí prezidenty Ázerbájdžánu

Baku – Doživotní úplnou beztrestnost zajišťuje ázerbájdžánskému prezidentovi ústavní zákon, který dnes schválil tamní parlament. Zákon zbavuje hlavu státu a jeho rodinu jakékoli právní odpovědnosti za skutky spáchané v prezidentském úřadu. Podle mluvčího parlamentu je to projev „pokračující demokratizace ústavního pořádku země“.

Zákon přiznává nynějšímu prezidentovi Ilhamu Alijevovi řadu hmotných výhod a zajišťuje jemu i jeho manželce fakticky totální beztrestnost. Týká se stávajícího, všech budoucích, ale i všech minulých prezidentů Ázerbájdžánu. Bývalým prezidentům zákon přiznává ochranku, auto s řidičem, doživotní diplomatický pas a pětinu platu stávající hlavy státu.

Významný signál nový právní předpis podle ruských médií vysílá do Moskvy, kde v exilu žije první prezident nezávislého Ázerbájdžánu Ajaz Mutalibov. Politik, který v Ázerbájdžánu vládl v letech 1990-1992, je ve své bývalé vlasti obviněn z různých zločinů, včetně účasti na pokusu o státní převrat. Nová zákonná úprava mu otevírá možnost návratu zpět do Baku.