Breivik je příčetný, potvrdil třetí posudek

Oslo - Krajně pravicový norský terorista Anders Breivik byl podle profesora psychologie Svenna Torgersena vloni v době spáchání masakru 77 lidí příčetný a duševně zdravý. Posudek zazněl v dalším líčení procesu. Předchozí dvě vyšetření se v hodnocení jeho duševního stavu rozcházela. Breivikovi hrozí v případě, že soud rozhodne, že je svéprávný, 21 let vězení s možností prodlužování trestu, pokud bude dál pro společnost nebezpečný.

Profesor před soudem v Oslu prohlásil, že souhlasí se závěry, které představil druhý tým psychiatrů, podle nějž je Breivik příčetný. Torgersen naopak zkritizoval první posudek. „Nenašel jsem soulad mezi premisami a závěry šetření,“ prohlásil. První tým se podle něj navíc až příliš zaobíral Breivikovým dětstvím.

Ať už pětičlenný soudní senát rozhodne v otázce Breivikovy trestní odpovědnosti jakkoli, již nyní je zřejmé, že obžalovaný poputuje do komplexu věznice Ila, kde buď dostane klasickou vězeňskou celu, nebo pokoj na „psychiatrické klinice“.

Breivik bude střežen jako nikdo jiný

Ila plánuje najmout zaměstnance, kteří budou atentátníkovi Andersi Behringovi Breivikovi dělat „profesionální společníky“. Vedení káznice se obává toho, že by Breivik mohl vzít spoluvězně jako rukojmí a žádat pak cestu ven. Proto chce atentátníka i po odsouzení držet nějakou dobu v izolaci. Breivik je jediným vězněm v Norsku, pro něhož platí nejpřísnější bezpečnostní opatření.

Breivik čelí obvinění z teroristických činů a hrozí mu 21 let vězení, nebo doživotní léčba v psychiatrické léčebně. Loni v červenci nejprve odpálil bombu v Oslu, kde zemřelo osm lidí. Pak odjel na ostrov Utöya, kde postřílel 69 lidí. Obžalovaný tvrdí, že zabíjel v sebeobraně v rámci boje proti multikulturalismu a proti muslimskému přistěhovalectví.