Ze skály, která rozpárala Concordii, bude pomník obětem

Řím - Obří kus skály, který potopil luxusní italskou výletní loď Costa Concordia, se změní v památník obětem havárie. Rozhodl o tom starosta ostrova Giglio, u nějž plavidlo 13. ledna ztroskotalo. Osmdesátitunový balvan zůstal zaklesnutý v trupu plavidla, vyzvednutí vraku a jeho odtažení do přístavu potrvá asi rok. Majitel lodi chce nechat vyčistit také dno. Média spekulují, že celá operace vyjde na 300 milionů dolarů. Společnost Costa Crociere slibuje, že pokud se všechno povede, havárie na toskánském pobřeží nezanechá žádné škody.

Na útes u toskánského pobřeží navedl loď chybný manévr. Na palubě bylo v době nehody více než 4 200 lidí, z nichž 32 nehodu nepřežilo. Odpovědnost podle vyšetřovatelů nese hlavně kapitán Francesco Schettino. Ten je zatím v domácím vězení a v případě odsouzení za zabití z nedbalosti mu hrozí až 15 let vězení.

/*json*/{"map":{"lat":42.356006906706,"lng":10.908393859863,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/