Soud rozpouští egyptský parlament, byl zvolen protiústavně

Káhira - Egyptský ústavní soud po verdiktu o neregulérnosti parlamentních voleb nařídil rozpuštění egyptského parlamentu. Podle soudu některé předpisy k parlamentním volbám, které už letos proběhly a díky kterým se k moci dostali islamisté, byly protiústavní, a třetina mandátů je tak neplatná. Egyptský ústavní soud proto rozhodl, že se musí konat nové volby.

Předseda soudu Farúk Sultan prohlásil: „Rozhodnutí zahrnuje rozpuštění dolní komory parlamentu jako celku, protože zákon, podle kterého se konaly volby, je v rozporu s pravidly ústavy.“ Předpis stanovil, že o dvě třetiny parlamentních křesel se ucházejí politické strany a zbylá třetina připadne nezávislým kandidátům. Jenže i o tato křesla se nakonec ucházeli straníci. Proto soud rozhodl, že tato místa byla obsazena v rozporu se zákonem.

Arabista Štepán Macháček:

„Dost dobře může být za rozhodnutím soudu zákulisní hra, aby se islamisté, kteří obsadili většinu parlamentních křesel ve volbách, v očích veřejnosti diskvalifikovali.“


Rozsudek je konečný a není proti němu odvolání, musí se proto vypsat nové volby. Teď zasedá nejvyšší vojenská rada, aby určila, jak bude rozpuštění parlamentu probíhat. Do zvolení nové dolní komory převezme nejspíš zákonodárnou moc v zemi armáda. Vojsko zemi vládne od loňského svržení prezidenta Husního Mubaraka a řada Egypťanů ho v uplynulých měsících podezírala, že se nebude chtít vzdát moci. 

Poslanec Muslimského bratrstva řekl, že bude-li parlament rozpuštěn, Egypt se dostane do „temného tunelu“. Nový prezident by totiž neměl k dispozici parlament ani ústavu. Rozhodnutí soudu zkritizoval i významný představitel Muslimského bratrstva Muhammad Belhadž, který ho označil za „státní převrat, jímž Nejvyšší rada ozbrojených sil smazala nejváženější období v dějinách Egypta“. Podle ultrakonzervativní salafistické strany Núr, která je druhou nejsilnější v 508členném Lidovém shromáždění, je verdikt ukázkou „naprosté lhostejnosti ke svobodné vůli lidu“.

Vojenská rada, která zemi vládne od svržení Husního Mubaraka oznámila, že víkendové prezidentské volby proběhnou podle plánu. Verdikt ústavního soudu může zemi přinést další politickou nejistotu.

Protesty proti Šafíkovi před soudem
Zdroj: AP Photo
Autor: Amr Nabil

Soud dnes také rozhodl, že egyptský expremiér Ahmad Šafík se může zúčastnit druhého kola prezidentských voleb. Egyptský ústavní soud se totiž vyslovil proti zákonu, který zakazuje kandidovat na prezidenta lidem spjatým s režimem Husního Mubaraka. Šafík, který byl minstrem Mubarakovy vlády a po jeho odchodu i krátce premiérem, tak může dokončit volby.

Islamisté prosadili po letošních volbách zákon, který zakazoval kandidovat na prezidenta lidem, kteří jsou spjatí s předchozím režimem. To se týkalo právě Šafíka, který byl za Mubaraka velitelem letectva, ministrem civilního letectví a těsně před svou demisí ho Mubarak jmenoval premiérem. Volební komise zákon napadla a poslala k ústavnímu soudu, čímž Šafíkovi umožnila jít do prvního kola voleb. Po dnešním zamítnutí zákona soudem navíc může jít i do druhého kola. Proti Šafíkovi stojí islamista Muhammad Mursí spojovaný s Muslimským bratrstvem. 

Soudní budovu střežili od zahájení jednání ozbrojení vojáci a policisté. U soudu se totiž sešlo několik set lidí a mnozí provolávají nepřátelská hesla proti Šafíkovi. 

Video Egyptské volby byly protiústavní
video

Egyptské volby byly protiústavní

Egyptské volby byly protiústavní

U23: 14.6.2012

Rozhovor se Štěpánem Macháčkem a Annou Janků