Žádnému novináři jsem smrtí nehrozil, tvrdí šéf ruských vyšetřovatelů

Moskva – Za „lži“ a „výplody chorého mozku“ označil šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin nařčení, že údajně nechal odvézt redaktora opozičního listu Novaja gazeta Sergeje Sokolova do lesa a osobně mu tam vyhrožoval smrtí. Novaja gazeta podle Bastrykina jen umně smíchala fakta se lží, aby rozpoutala skandál, celá historka prý ale nestojí za zlámanou grešli a obě strany se dokonce dnes usmířily. Sokolov mezitím ze strachu o svůj život prchl z Ruska.

„V lese jsem nebyl, ani nepamatuji. Několik let,“ uvedl Bastrykin v rozhovoru, zveřejněném na webu listu Izvěstija. „Vůbec jsem si nepředstavoval, že se Novaja gazeta dopustí přímé lži,“ zdůraznil. Připustil „vášnivý“ spor s autorem „hulvátského“ článku o vyšetřování masové vraždy v jihoruské obci Kuščovskaja, kde banda zločinců podřezala a ubodala v jednom rodinném domě 12 lidí, včetně čtyř dětí. Sokolov kritizoval průběh vyšetřování, který zatím vedl jen k mírným rozsudkům, a Bastrykina přitom nepřímo obvinil z korupce.

Šéf vyšetřovatelů v reakci na kritiku pozval počátkem června Sokolova na „služební cestu“ na Kavkaz. Podle novinářské verze při zpáteční cestě Bastrykinova ochranka po přistání v Moskvě Sokolova odvlekla do lesa, kde Bastrykin novináři hrubě vynadal a pohrozil mu, že s ním „zúčtuje“. „Nikdo nikoho nikam neodvážel. Je to prostě výplod chorého mozku,“ řekl po 24 hodinách mlčení Bastrykin.

Po výměně ostrých názorů se ovšem obě strany sporu ještě dnes usmířily - Bastrykin se omluvil za „emocionální výbuch“ a s šéfredaktorem listu Novaja Gazeta Dmitrijem Muratovem si podal ruku. „Příměří je nastoleno,“ konstatoval novinář s tím, že kolega Sokolov se může vrátit do vlasti.

Svaz ruských novinářů mezitím vyzval generální prokuraturu, tradičního mocenského rivala Bastrykinových vyšetřovatelů, aby údajné hrozby vůči redaktorovi Sokolovovi vyšetřila a aby mezitím Bastrykin nevykonával své služební povinnosti. O totéž požádal i jeden z opozičních poslanců. List Vědomosti však skepticky předpověděl, že soudě podle dosavadních zkušeností aféra nejspíše skončí Bastrykinovým povýšením či vyznamenáním.