Europarlament žádá přísnější dohled nad prsními implantáty

Brusel - Europoslanci chtějí zpřísnit podmínky pro využívání prsních implantátů. Navrhli zlepšit kontroly a přijmout zákony, chtějí tak zabránit opakování skandálu spojeného s vadnými výrobky francouzské firmy PIP. Ta prodala do celého světa asi 400 tisíc implantátů. Silikon ale nesplňoval normy a v několika případech způsobil vážné zdravotní problémy.

Podle europoslanců kauza kolem vadných prsních implantátů firmy PIP ukázala na „nedostatky ve spolupráci na evropské i národní úrovni“ stejně jako na špatnou kontrolu „surovin používaných pro zdravotnické potřeby“.  

Evropský parlament proto připravuje nové předpisy, které mají zpřísnit dohled nad využíváním prsních implantátů. Europoslanci chtějí zavést rejstřík implantátů, přísnější kontroly a nový systém povolování nových produktů na trh. Zároveň poslanci žádají prověření dosavadní legislativy, která se tohoto problému týká. 

Francouzská firma Poly Implant Prothèse (PIP) prodala po celém světě asi 400 tisíc implantátů. Jenže společnost chtěla na výrobě ušetřit a do výplní dávala místo schváleného zdravotně nezávadného materiálu průmyslový silikon. Implantáty pak začaly praskat.

Video Telefonát Evy Hrnčířové k vadným prsním implantátům
video

Telefonát Evy Hrnčířové k vadným prsním implantátům