Obavy z vojenské vlády volají Egypťany znovu do ulic

Káhira - V Egyptě panují obavy, že vojenská rada se nechce vzdát moci. Muslimské bratrstvo varovalo, že je ohrožená křehká demokracie v Egyptě. Islamistická strana s tím přišla poté, co včera soud rozhodl o neplatnosti parlamentních voleb a rozpuštění egyptského parlamentu. Moc je tak prakticky znovu v rukou armády. Na dnešek je proto na náměstí Tahrír svolaná demonstrace. O víkendu se přitom v zemi má konat druhé kolo prezidentských voleb, ve kterých se utká kandidát Muslimského bratrstva Muhammad Mursí s expremiérem Ahmadem Šafíkem.

Zdroj: ISIFA Autor: MAJDI FATHI/APA IMAGES/SIPA

Včerejší rozhodnutí soudu prakticky předalo vládu zpátky do rukou Nejvyšší vojenské radě, která měla po pádu Mubarakova režimu dohlížet na předání moci civilní vládě. A to se nelíbí některým Egypťanům.

I když vojenská rada oznámila, že víkendové prezidentské volby proběhnou podle plánu, ozývají se výzvy k bojkotu. Náměstí Tahrír, kde se loni rozbouřilo arabské jaro, se tak opět stává centrem politického dění. Den před prezidentskými volbami v Egyptě se mění v místo protestu. Hnutí 6. dubna vyzvalo na dnešek k protestnímu pochodu proti „nenásilnému vojenskému převratu“. Demonstrace na náměstí Tahrír má vypuknout odpoledne. „Zachráníme naši revoluci. Ochráníme Egypt před vojenskou vládou,“ prohlašuje hnutí.

Egyptská vojenská policie před nejvyšším soudem
Zdroj: ISIFA
Autor: Daniel Berehulak /Getty Images

Někteří zástupci Muslimského bratrstva, které parlamentní volby vyhrálo se 46 procenty hlasů, vyjádřili nad postupem ústavního soudu obavy. Prý to vypadá tak, že soud a vojenská rada jsou stále přívrženci minulé vlády a chtějí se udržet u moci. V prohlášení strany stojí, že rozhodnutí vrhá Egypt „do velice obtížné doby, která může být mnohem nebezpečnější než poslední dny Mubarakovy vlády“.

Ústavní soud verdikt potvrdil - volební zákon v rozporu s ústavou

Ústavní soud, složený ze soudců jmenovaných exprezidentem Husním Mubarakem před jeho loňským svržením, již potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, že zákon upravující způsob parlamentních voleb je v rozporu s ústavou. Ústavní soud rozhodl, že povolit členům stran kandidovat na kandidátkách jednotlivců porušuje principy rovných příležitostí, protože dává straníkům dvě šance ucházet se o všechna místa, zatímco nezávislí nemají stejnou
možnost.

O tom, že armáda usiluje o to, aby zůstala v čele země, podle mnohých svědčí i středeční oznámení, že vojsko a tajná služba mohou navzdory tomu, že byl nedávno zrušen výjimečný stav, znovu občany preventivně zatýkat a předvádět k výslechu. Opatření má platit do vyhlášení nové ústavy.

Ahmad Šafík a Muhammad Mursí
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

Mursí sice nejprve verdikt soudu přijal s tím, že ho respektuje, ovšem později apeloval na voliče, kteří budou o víkendu rozhodovat, zda se stane Mubarakovým nástupcem. Varoval je, že Egypt je v rozhodujícím bodě. „Menšina se snaží uplatit lid a vzít nás zpátky. My ale půjdeme k volebním urnám a řekneme NE takovým odpadlíkům a zločincům,“ řekl.

Odborníci zase varují, že rozhodnutí soudu ohrozí pozici samotného nově zvoleného prezidenta, který nebude mít k dispozici ani parlament, ani ústavu.