Zemřel Roger Garaudy: křesťan, komunista, muslim a popírač holokaustu

Paříž - Ve věku 98 let zemřel ve Francii kontroverzní filozof Roger Garaudy, který se nechvalně proslavil zejména jako autor knihy Zakládající mýty izraelské politiky, v níž zpochybňoval existenci plynových komor v nacistických koncentračních táborech i masové vraždění Židů. O Garaudyho středečním úmrtí informovala agentura AFP.

Narodil se v roce 1913 v Marseille, na univerzitě vystudoval filozofii. Garaudy byl po celý svůj život pověstný především radikálními názorovými zvraty. Začínal jako věřící křesťan, pak přešel na ateismus a až do roku 1970 byl čelným představitelem Francouzské komunistické strany. Kvůli své kritice Moskvy byl však ze strany vyloučen. V roce 1982 konvertoval na islám.

Kniha Zakládající mýty izraelské politiky (Les Mythes fondateurs de la politique israélienne) vyšla v roce 1996 a postarala se o pořádný rozruch. Garaudy v ní popíral existenci nacistických plynových komor a vyhlazení šesti milionů Židů nacisty za války nazval „mýtem“, kterým Izrael „ospravedlňuje své nároky vůči Palestincům“. Soud ho pak o dva roky později za popírání zločinů proti lidskosti, rasové urážky a navádění k rasové nenávisti odsoudil k podmíněnému trestu a vysoké pokutě.