Dva Češi zahynuli při výstupu na Grossglockner

Innsbruck – V Rakousku krátce po poledni zahynuli dva Češi. Při výstupu na nejvyšší horu země – Grossglockner - se zřítili do hloubky 450 metrů. Co k tragické události vedlo, se zatím s určitostí neví. Rakušané zvažují teorii o lavině. Těla obou českých občanů vyzvedl kolem 15:00 policejní vrtulník a dopravil je do údolí.

Rakouští záchranáři se domnívají, že k neštěstí mohl přispět čerstvě napadaný sníh z posledních dní. Jeden ze dvojice prý pravděpodobně uvolnil lavinu mokrého sněhu, která strhla i druhého. V místě byla asi 45 centimetrů silná sněhová pokrývka, počasí označili záchranáři za dobré.

Případy českých turistů, kteří v posledním roce zahynuli v zahraničí:

  • 6. července 2011 - Při sestupu z vrcholu Ellmauer Halt v Tyrolsku zahynul pětatřicetiletý český turista. Muž uklouzl a zřítil se z výšky asi 200 metrů.
  • 7. července 2011 - V Západních Tatrách zemřela po 150metrovém pádu česká turistka. Žena se zřítila z horského sedla mezi Ostrým Roháčem a vrchem Plačlivé směrem do Jamnické doliny. Příčinou neštěstí bylo podle horských záchranářů zřejmě nepříznivé počasí a kluzký terén.
  • 26. září 2011 - Poblíž vrcholu Wamperten Schrofens u tyrolské obce Lermoos zahynul český turista. Muž patrně ztratil rovnováhu a zřítil se asi o 150 metrů níže.
  • 27. prosince 2011 - Ve švýcarských Alpách se do 450 metrů hluboké propasti zřítil 26letý Čech. Neštěstí se stalo na hoře Titlis v Urnských Alpách v centrální části země. Pod turistou se utrhl sněhový převis, když nedaleko horské stanice Titlis přelezl zábranu a nedbal přitom výstražných cedulí.
  • 4. března 2012 - Po pádu z hory Ďumbier ve slovenských Nízkých Tatrách zahynul šestadvacetiletý turista z Česka. Muž padal strmým zledovatělým žlabem asi 300 metrů a zastavil se až o stromy. Zraněním na místě podlehl.