Radikálové znovu napadli nigerijské kostely, 34 mrtvých

Lagos – Katolické kostely v Nigérii se znovu staly terčem násilných útoků, které mají na svědomí pravděpodobně radikální muslimové. Nábožensky motivované násilí si dnes na severu Nigérie vyžádalo životy nejméně 34 lidí. Podle místního tisku je navíc také 156 lidí zraněno. Po incidentech z minulého týdne ve městě Jos se tentokrát agrese přesunula do měst Zaria a Kaduna na severu země. Při útocích na pět křesťanských kostelů zahynulo 23 osob a dalších 11 pak při odvetných akcích křesťanské komunity. Úřady severního státu Kaduna vyhlásily s okamžitou platností 24hodinový zákaz vycházení. Atentáty se připisují skupině radikálních muslimů Boko Haram, jež má z podobných akcí v této části země na svědomí životy desítek lidí.

Kvůli zákazu vycházení zůstaly tisíce lidí v kostelích a bojí se odejít domů. Po útocích se vydal dav rozhořčené mládeže na silnici vedoucí z Kaduny do Abuje. Zastavovali auta muslimů, vytahovali z nich pasažéry a zabíjeli je, tvrdili svědci agentuře Reuters. „Viděl jsem mnoho těl na zemi, ale nevím, kolik tam bylo mrtvých a kolik zraněných,“ uvedl jeden z nich. Další odhadl, že odvetné akce si mohly vyžádat až 20 mrtvých.

Boko Haram vyprovokovala podobné násilí i v minulosti. V posledních třech letech vystupňovala útoky na vládní činitele, bezpečnostní síly a představitele křesťanských menšin ve městech na severu země, kde většinu obyvatel tvoří muslimové. 160 milionů občanů Nigérie je nábožensky rozděleno na početně téměř rovnocenné komunity. Muslimové obývají hlavně sever, křesťané převážně jih státu.