Čínské bodyguardky dokáží člověka skolit dvěma prsty

Peking - Čína je v počtu milionářů už na třetím místě, víc jich mají jenom Spojené státy a Japonsko. V Číně jich teď žije přes milion dvě stě tisíc a žádají donedávna zcela neobvyklé služby - třeba osobní ochranku. A protože třetinu čínské podnikatelské špičky tvoří ženy, byznys pro ženské bodyguardy jen kvete.

Škola pro budoucí osobní strážce Tchien-ťi-o na ostrově Chainan je jednou z prvních svého druhu v zemi. Založil ji čínský voják ve výslužbě, ale instruktoři jsou bezpečnostní odborníci z Izraele a Jižní Koreje. Čtyřtýdenní kurzy tady absolvují skupiny čtyřiceti cvičenců. Je mezi nimi stále více dívek. 

„Ženy na celém světě jsou tajnou zbraní VIP ochranky. A bude to i v Číně. Nikoho nenapadne, že dáma, která je štíhlá, milá, zdvořilá a krásná, může člověka složit dvěma prsty. To je tady učíme,“ říká instruktor. 

Řada uchazeček pochází z konzervativního čínského venkova, kde mají pro práci osobního strážce málo pochopení. Osmadvacetiletá Jen Ku přemlouvala rodiče několik měsíců: „Rodiče nejdřív nesouhlasili. Už nejsem nejmladší a nemohli pochopit, proč chci být osobní strážkyní. Ale mně se to strašně líbí, tak jsem je přesvědčovala, až nakonec kývli.“ 

Šanghajská podnikatelka Kao Ťia má osobní ochranku již šest měsíců. Tvrdí, že s ženou se po boku cítí lépe než s mužem. Podnikatelka si pochvaluje: „Moje osobní strážkyně je i schopná osobní asistentka. Je trénovaná, aby zajistila, že mě na ulici nikdo neobtěžuje. Jako bývalá vojačka je velmi nenápadná.“ 

Vzhledem k jejich nedostatku si strážkyně vydělají více než jejich mužské protějšky. Nástupní plat žen v branži je přibližně 15 tisíc korun. Experti ale tvrdí, že jde pouze o začátek. Nové odvětví podle nich v Číně výhledově poroste. S tím se budou zvyšovat platy strážců a zisky firem, které je pronajímají.