Pákistánský nejvyšší soud vyloučil Gíláního z premiérské funkce

Islámábád - Pákistánský soud shledal Júsufa Rázu Gíláního nezpůsobilým vykonávat funkci premiéra. Stalo se tak pouhé dva měsíce poté, co byl premiér uznán vinným z pohrdání soudem. Podle Gíláního obhájce přitom premiéra může zbavit funkce pouze parlament. Vládnoucí Pákistánská lidová strana uspořádala urychleně mimořádné zasedání, na němž rozhodne, jaký bude její další krok. V parlamentu má dostatečnou většinu, aby mohla zvolit Gíláního zástupce.

Premiérův obhájce v dubnu řekl, že hodlá proti rozsudku podat odvolání, což by znovu oddálilo jakékoli kroky, jež by Gíláního mohly o úřad připravit. Podle dnešního prohlášení soudu ale odvolání proti rozsudku z 26. dubna podáno nebylo. Gílání je proto prohlášen nezpůsobilým jakožto člen parlamentu, „přestává být premiérem Pákistánu… funkce předsedy vlády je uvolněna“.

Gílání měl už před dvěma lety v souladu se soudním rozhodnutím obnovit stíhání prezidenta Ásifa Alího Zardárího a vládních úředníků a poslanců kvůli podezření z korupce. Prezidenta úřady chtěly znovu začít vyšetřovat kvůli podezření z praní špinavých peněz ve švýcarských bankách.

Júsuf Gílání
Zdroj: AP Photo
Autor: B.K. Bangash

Podle premiéra ale prezidenta Zardárího chrání imunita, a tak odmítl uposlechnout soudní příkaz, aby případ otevřel. Gílánímu proto hrozilo až 6 měsíců vězení. Dostal ale jen symbolický ani ne třicetivteřinový trest, který si odpykal během soudního stání.

Gílání nesmí podle ústavy zasedat v parlamentu

Soud nyní nařídil Zardárímu, aby podnikl kroky ke zvolení nového ministerského předsedy. Pákistánská ústava totiž podle agentury AFP stanovuje, že osobám, jež jsou shledány vinnými z pohrdání soudem, mohou úřady zabránit zasedat v parlamentu, což je přitom nutná podmínka k výkonu premiérské funkce. Té prý Gílání právně pozbyl již 26. dubna a nejvyšší soud tak nařídil volební komisi, aby premiéra formálně zbavila úřadu. 

Pákistán oznámením soudu zřejmě zabředl do další politické krize. Současný parlament má mandát do roku 2013, analytici ale již dříve během roku v souvislosti s aférou kolem premiéra upozorňovali, že situace by mohla vyústit v předčasné volby.

Dojde k vojenskému puči?

Zardárího vláda je přitom nejdelší civilní vládou v dějinách Pákistánu, který zažil řadu vojenských převratů. Soupeření kabinetu s mocnou armádou ale začátkem roku vyvolalo spekulace o možnosti vojenského puče.