Tahrír protestoval proti vládě armády

Káhira – V Káhiře a dalších městech protestovaly tisíce lidí proti posilování pravomocí armády. Zatím navíc ani není jasné, kdo se stane vlastně egyptským prezidentem. Za vítěze ve víkendovém druhém kole voleb se označili oba kandidáti.

Muslimské bratrstvo na dnešek svolalo do Káhiry a dalších měst demonstraci. V Káhiře se sešel ohromný dav na náměstí Tahrír.  Další velké demonstrace se konaly před budovou parlamentu a také v druhém největším městě Alexandrii.  Několik poslanců se dnes pokusilo dostat do budovy parlamentu, ale narazili na zamčenou bránu a kordon vojáků. 

Země je od rozhodnutí soudu o rozpuštění parlamentu v politické nejistotě. Armáda od parlamentu převzala legislativní pravomoci a chce si je prozatím ponechat na základě mimořádného ústavního dodatku. 

Navíc ani není známo, kdo vlastně vyhrál prezidentské volby. Vítězem se prohlásil jak bývalý premiér Ahmad Šafík, tak i kandidát Muslimského bratrstva Muhammad Mursí. Oficiální výsledek má být zveřejněn do čtvrtka.   

Pozorovatelé, kteří na volby dohlíželi, neshledali žádné systematické narušení. Vyjádřili dnes ale znepokojení nad jejich politickým kontextem. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun k tomu řekl, že by armáda měla rychle předat pravomoci civilní vládě.