Washington Post: Protiíránský „Plamen“ zažehly USA a Izrael

New York – Počítačový virus Flame namířený proti Íránu společně vyvinuly Spojené státy a Izrael. Uvedl to deník Washington Post s odvoláním na nejmenované západní činitele, kteří pouze potvrdili předchozí spekulace. Tento sofistikovaný špionážní počítačový program dokáže odcizit cenné informace, včetně obsahu a údajů o zacílených systémech, uložených souborů, přístupových údajů nebo audiokonverzací. Teherán už před časem přiznal, že kvůli programu přišel o velké množství dat.

Program tajně mapoval a sledoval íránské počítačové sítě a odesílal jeho tvůrcům informace, na jejichž základě mohou plánovat další kybernetické útoky, jak deníku potvrdil bývalý vysoký představitel americké rozvědky.

Washington a Tel Aviv již v minulosti zaútočily na íránský jaderný program pomocí viru Stuxnet, který zpomaloval centrifugy používané Teheránem při obohacovaní uranu. Podle počítačových expertů oba viry obsahují některé stejné prvky svědčící o tom, že šlo o dva paralelní projekty vyvíjené z jednoho centra. Deník The New York Times nedávno informoval, že americký prezident Barack Obama krátce po svém nástupu do úřadu výrazně posílil program počítačových útoků vůči Íránu, jehož jaderný výzkum Spojené státy stále více znervózňuje.

Na virus Flame upozornila koncem května ruská antivirová firma Kaspersky Lab. Software podle ní byl patrně aktivní od března 2010 a využíval dříve neobjevenou chybu v zabezpečení Windows k tomu, aby se neodhalen usadil v počítači.