O Falklandy už se bojuje i na zasedání zemí G20

Ciudad de Mexico - Britsko-argentinský spor o Falklandy pronikl i na zasedání G20 v Mexiku. Britský premiér Cameron si tam vyměňoval názory s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou. Vyzval ji, aby respektovala názor ostrovanů na vlastní budoucnost. Fernándezová mu na oplátku chtěla předat obálku s rezolucemi OSN. Fernándezová usiluje o jednání o suverenitě nad ostrovy, které označuje za „koloniální enklávu“. Tvrdí přitom, že má v tomto směru podporu většiny států Latinské Ameriky.

Spor začal velmi nenápadně

Podle argentinského ministra zahraničí Hectora Timermana přišel Cameron za Fernándezovou, aby s ní mluvil o bankovních reformách a během rozhovoru ji vyzval, aby respektovala názor ostrovanů na budoucnost souostroví.

Fernándezová se snažila mu odpovědět tím, že mu chtěla předat obálku s rezolucemi OSN vyzývajícími k dialogu o ostrovech, kterým Argentinci říkají Malvíny. Cameron však „odmítl si obálku vzít, otočil se a odešel“, uvedl Timerman.

Mluvčí Cameronova úřadu řekl, že Cameron ve skutečnosti neodmítl obálku převzít. Nebylo prý jasné, zda mu jí chce opravdu předat. Podle mluvčího jí řekl, že „nyní nenabízí plnou diskusi o Falklandech“. „Ale doufám, že jste zaznamenala, že na Falklandech bude referendum a vy byste měli respektovat jejich názory,“ řekl prý Cameron.

Falklandy čeká referendum

Falklandská správa uspořádá příští rok referendum o statusu ostrovů, které patří od roku 1833 Británii. Žije na nich asi 3 000 lidí, kteří ve velké většině chtějí, aby Falklandy zůstaly součástí Británie. Londýn tvrdí, že jejich přání musí být respektováno.

Obě země vedly před 30 lety o ostrovy válku krátkou válku poté, co tehdejší argentinská vojenská vláda ostrovy obsadila. Při krátkém konfliktu, při němž Britové dobyli vzdálené ostrovy v jižním Atlantiku zpět, padlo 255 britských vojáků, 649 argentinských vojáků a tři ostrované.