Nepálské tygry mají pomoci chránit bezpilotní letadélka

Káthmándú - Bezpilotní letouny budou v Nepálu pomáhat sledovat ohrožená zvířata, na která mají spadeno tamější pytláci. Letadélka vyvinuli vědci pracující pro Světový fond na ochranu přírody (WWF). Informovala o tom britská BBC. Stroje stojí v přepočtu přes padesát tisíc korun a jsou vybaveny videokamerou.

V Nepálu si pytláci na ohrožené živočišné druhy, jako jsou tygři nebo nosorožci, troufnou i v národních parcích. „Doufáme, že se bezpilotní letedla osvědčí při zaznamenávání pytláků vstupujících do parků,“ řekl Serge Wich z univerzity ve švýcarském Curychu, který na vývoji letadel pracuje.

Malým strojům lze naprogramovat až 20kilometrovou letovou trasu, během níž krajinu pod sebou natáčejí na videokameru. Jeden stojí okolo 2 500 dolarů (asi 50 415 korun) a vysoké nejsou ani náklady na jeho provoz. Pohánějí ho baterie, které lze nabít během půl hodiny.

Letadélka představují naději pro chudé země

Vývojáři bezpilotních letadélek si slibují, že budou znamenat pomoc pro ochránce přírody hlavně v rozvojových zemích, kde mají k dispozici jen omezené finanční zdroje.

Nosorožci
Nosorožci

V Nepálu skončily testovací lety, nyní tamní ochránce přírody čeká školení, aby se s nimi naučili zacházet. Do běžného provozu mají být nasazeny během několika měsíců. Zatím se používaly v Indonésii ke sledování orangutanů a dalších živočichů a k monitorování odlesňování. Zajímá se o ně i Tanzanie a Malajsie.