Řekové se vyzbrojili samolepkami: Žádná Makedonie, ale FYROM

Skopje – Jako by Řekové neměli dost starostí s vládou a ekonomikou - teď ještě musí na hranicích přelepovat makedonské espézetky. Zkratku MK na registračních značkách zakrývají pohraničníci nálepkou FYROM (The Former Yugoslav Republic of Macedonia/Bývalá jugoslávská republika Makedonie). Země se totiž pod tímto názvem stala v roce 1993 členem OSN – právě kvůli sporu o název se sousedním Řeckem. Makedonie je krokem svého souseda překvapena a stále ještě zvažuje reakci.

Makedonie začala vydávat v únoru nové SPZ, které mají v rohu zkratku MK. Změna prý byla nutná, aby země vyhověla standardům Evropské unie, Řekům se to ale nelíbí. „Uznáváno Řeckem jako FYROM,“ stojí v angličtině a řečtině na přelepce, která MK zakrývá. Tento krok se podle řeckého zastupitelství ve Skopje týká jen nově zaregistrovaných vozů, které mají na nových značkách zkratku MK. Řecko své počínání odůvodňuje prozatímní dohodou OSN z roku 1995, která upravuje vztahy mezi oběma státy.

Vztahy mezi Skopje a Aténami jsou již po dvě desetiletí kvůli při o název Makedonie na bodu mrazu. Stejné jméno totiž nese i řecká oblast na severu země a Atény tvrdí, že název Makedonie je výlučně řeckým kulturním dědictvím. Kvůli nevyřešeným sporům blokují vstup Makedonie do NATO a brzdí její vyjednávání o vstupu do EU.