Su Ťij: Barma potřebuje na cestě k demokracii pomoc

Londýn – Barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij na půdě britského parlamentu prohlásila, že se Barma nachází v nejtěžším okamžiku svého přechodu od diktatury k demokracii. Požádala proto o podporu reforem v Barmě.

Zdroj: ISIFA Autor: Facundo Arrizabalaga - Pool/Getty Images

„Demokracie je jediný politický systém, který je důstojný pro nezávislý národ,“ řekla Su Ťij v britském parlamentu a požádala o podporu demokratických reforem v Barmě. „Srdcem procesu musí být vytvoření silné parlamentní instituce v Barmě,“ dodala s tím, že pro všechny utlačované národy světa je britský parlament dobrým příkladem toho, co je to svoboda slova. 

Su Ťij:

„Má země teď stojí na začátku cesty, doufám, že k lepší budoucnosti. Ještě zbývá ale zdolat tolik kopců, přemostit tolik propastí a překonat tolik překážek.“


„Pro některé lidi je svoboda slova samozřejmou věcí. To, co je pro vás samozřejmé, za to jsme museli v Barmě dlouho a tvrdě bojovat,“ připomněla barmská politička. Uvítala vznik barmského parlamentu, legislativní procesy ale nejsou prý v zemi ještě tak transparentní, jak by měly být, a proto je nutné dál se učit v západních demokraciích. 

Su Ťij uvedla, že si přeje, aby vláda v Barmě byla v rukou lidu. „Víc než kdy jindy kvůli tomu budeme potřebovat, aby naši přátelé na události v zemi dohlíželi. A našimi přáteli nemyslím jen západní státy, ale i naše sousedy, naše regionální přátele v jižní Asii,“ uvedla politička. 

Barmská politička a nositelka Nobelovy ceny za mír si za svůj asi půlhodinový projev vysloužila ovace ve stoje. Agentury připomínají, že její vystoupení na společné schůzi obou komor parlamentu bylo mimořádnou poctou, které se obvykle dostává jen hlavám států.

Cameron pozval barmského prezidenta do Británie

Před vystoupením v parlamentu se Su Ťij setkala s premiérem Davidem Cameronem v Downing Street. Setkala se taktéž s princem Charlesem a jeho manželkou Camillou. Cameron po schůzce prohlásil, že jeho země podporuje rozvoj demokracie v Barmě, a dodal, že barmského prezidenta Theina Seina pozval na návštěvu Británie. „V Barmě probíhají reformy. Abychom ten proces podpořili, je třeba s tamním režimem spolupracovat, a to bez ohledu na to, jaký byl v minulosti,“ řekl Cameron. Su Ťij pozvání barmského prezidenta do Británie podpořila. „Nechci se nechat svazovat okovy minulosti,“ řekla. Barma se podle ní nachází v nejtěžším okamžiku svého přechodu od diktatury k demokracii a bude potřebovat pomoc.

Su Ťij je poprvé po 24 letech na zahraniční cestě po Evropě. V roce 1988 se z Británie vrátila do Barmy a založila tady Národní ligu pro demokracii (NLD). Strana se stala kritikem vojenské vlády a politička putovala do zajetí, v něm prožila více než 15 z následujících 22 let. Propuštěna z domácího vězení byla v roce 2010 po zahájení barmské demokratizace a ze země mohla poprvé po 24 letech vycestovat letos v květnu.

Video Projev Su Ťij v britském parlamentu
video

Projev Su Ťij v britském parlamentu