Bývalému ukrajinskému ministrovi soud zmírnil trest

Kyjev - Kyjevský odvolací soud zmírnil rozsudek nad jedním z vězněných členů vlády expremiérky Julije Tymošenkové. Hrihoriji Filipčukovi, někdejšímu ministru životního prostředí odsouzenému za překročení pravomocí, změnil trest tří let vězení na dvouletou podmínku. Filipčuk už opustil vězení.

Bývalý ministr byl letos v dubnu odsouzen za špatný kontrakt s právní firmou Astapov Lawyers, která pro ministerstvo vykonávala právní servis v arbitrážním sporu ve Stockholmu. Arbitráž vyvolala společnost Vanco Prykerchenska LTD, která prováděla průzkum ropných nalezišť v Černém moři. Společnost se cítila poškozena rozhodnutím ukrajinské vlády spolupráci přerušit. Podle soudu Filipčuk způsobil státu škodu ve výši 144 000 eur (3,7 milionu korun) tím, že tuto sumu vyplatil právníkům z Astapov Lawyers. Ukrajinský tisk oznámil, že ve středu exministrova rodina částku uhradila.

Kromě Filipčuka byli letos za své působení ve vládě odsouzeni další dva členové kabinetu Julije Tymošenkové. Exministr vnitra Jurij Lucenko si od února odpykává trest čtyř let vězení za překročení úředních pravomocí, za stejný čin dostal v dubnu pět let exministr obrany Valerij Ivaščenko. Bývalý ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn před trestním stíháním uprchl do zahraničí a získal azyl v Česku. Sama Tymošenková odešla loni v říjnu od soudu za překročení pravomocí se sedmiletým trestem, který si odpykává ve věznici v Charkově.