Assange se těší do Ekvádoru

Canberra – Spoluzakladatel kontroverzního portálu WikiLeaks Julian Assange se stále skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně a čeká, až mu Ekvádor odpoví na jeho žádost o azyl. V tomto ohledu je prý ale optimistický, protože tato latinskoamerická země jeho žádost „docela podporuje“. Připravuje se tak už na život v Ekvádoru.

„Ekvádorci jsou docela vstřícní. Doufám, že žádost o azyl bude příznivě vyřízena,“ doufá Assange. Kdy by mohl Ekvádor jeho žádost vyřídit, ale zatím není jasné. 

Ekvádorský prezident Rafael Correa ve čtvrtek v Quitu řekl, že konzultuje záležitost i s dalšími zeměmi. „Budeme muset jednat s dalšími zeměmi a vyžádat si jejich názor. Nechceme nikoho urazit, nejméně ze všeho pak zemi, jako je Británie, které si hluboce vážíme,“ řekl Correa. Ekvádor si vyžádal informace od Británie, Švédska a USA a před rozhodnutím je prostuduje. 

Teprve pak se prý bude jednat o tom, jak případně Assange dostat do Ekvádoru. Pokud totiž  Assange opustí diplomatickou půdu ekvádorského velvyslanectví, britská policie ho zatkne, protože porušil podmínky kauce. Hrozí mu také vydání do Švédska, kde čelí podezření ze znásilnění dvou žen. Ještě víc se ale Assange obává vydání do Spojených států, kde by ho mohli soudit za zveřejnění tajných diplomatických depeší na serveru WikiLeaks.