V Guatemale zadrženi dva Češi, pašovali 3,5 kila kokainu

Guatemala - Policie zadržela v Guatemale pár starších Čechů. Údajně se snažili propašovat ze země tři a půl kilogramu kokainu. Prý mířili do Madridu. Oznámila to místní policie na své webové stránce, která o zadržených píše jako o Čechoslovácích. Droga měla být ukrytá v rámech kufrů, celníci ji objevili s pomocí speciálně vycvičených psů. Jak vyšetřování Čechů pokračuje, se zatím neví.

Drogu ukrytou v rámech tří kufrů objevili celníci s pomocí speciálně vycvičených psů. Oba Češi při zadržení tvrdili, že do Guatemaly přicestovali z Panamy a mířili do Madridu.

Na zásahu se podíleli protidrogoví agenti ve spolupráci s místní prokuraturou, uvádí se v policejní zprávě. Podrobnosti o osudu zadržených zpráva nezmiňuje. Hodnota zadržené drogy se podle policie v Guatemale odhaduje na 350 tisíc quetzalů (asi 900 tisíc korun).

Podle statistik ministerstva zahraničních věcí ČR bylo loni v zahraničí kvůli pašování či obchodu s drogami ve vězení či vyšetřovací vazbě 134 českých občanů, o 15 více než o rok dříve. Nejvíc, 20, jich zaznamenal k 31. prosinci 2011 zastupitelský úřad v Madridu. Následuje peruánská Lima se 17, pak Berlín s 15 případy a na čtvrté pozici je Řím, kde se eviduje 11 Čechů.