Přitvrďte vůči Íránu, požádal Putina izraelský prezident

Jeruzalém - Izraelský prezident Šimon Peres se sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého požádal, aby pomohl odvrátit hrozbu, již představuje Írán vyzbrojený atomovou bombou. Pomoci by měl Putin i při zastavení krveprolévání v Sýrii. Moskva má totiž v obou zemích značný vliv. Ruský prezident ovšem nenaznačil, že by Rusko mohlo tyto výzvy vyslyšet. Putin přijel do Izraele po sedmi letech na oficiální návštěvu.

Putin návštěvu zahájil v Netanji u Tel Avivu, kde byl odhalen pomník postavený na památku bojů Rudé armády proti nacistickému Německu. „Jsem si jist, že Rusko, jež porazilo fašismus, nedovolí šíření podobných hrozeb - hrozby Íránu a krveprolévání v Sýrii,“ řekl Peres, který byl s Putinem v Netanji.

Podle Ruska je Írán pravděpodobně v otázce výroby bomby nevinný

Krátce před Putinovým příjezdem vyzval ministr pro výzvědné služby a atomovou energii Dan Meridor Rusko, aby podpořilo mezinárodní sankce, jež mají Írán přinutit omezit program obohacování uranu. Rusko Íránu pomohlo dobudovat jadernou elektrárnu v Búšehru a spolu s dalšími pěti velmocemi vyjednává s Teheránem o íránském jaderném programu.

Na rozdíl od ostatních států Rusko zastává mírnější pozici, není pro nové sankce a nepřeje si, aby Izrael zaútočil na íránské jaderné provozy. Putin je toho názoru, že neexistují důkazy o tom, že Íránci pracují na atomové bombě.

Putin odmítá intervenci v Sýrii

V otázce Sýrie je Rusko jednoznačně proti zahraniční intervenci a vojenské pomoci opozici. Samo ale obchoduje s Damaškem se zbraněmi a tvrdí, že mu dodává jedině zbraně určené k obraně proti vnějšímu nepříteli.

Ruský prezident Vladimir Putin v Izraeli
Zdroj: ISIFA

Šéf Kremlu po dnešním setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem řekl, že oba politici „detailně“ jednali o íránském jaderném programu a o situaci v Sýrii. Vyjednávání je však podle Putina jediným řešením těchto záležitostí. Netanjahu po rozhovoru s ruským prezidentem řekl, že nyní je ve věci Íránu třeba učinit dvě věci: zesílit sankce a zvyšovat požadavky.

Mezinárodní společenství podle izraelského premiéra musí požadovat ukončení veškerého obohacování uranu v Íránu, přesunutí veškerého již obohaceného uranu ze země a odstranění podzemního jaderného střediska v Komu. V Izraeli se dříve hovořilo i o možnosti vojenské akce v případě, že diplomatické prostředky selžou. Tuto možnost ale Netanjahu v prvním komentáři k nedávnému jednání šestice mocností s Íránem o jeho sporném programu nezmínil.

Video Telefonát Břetislava Turečka
video

Telefonát Břetislava Turečka

Netanjahu také prohlásil, že musí skončit „zabíjení a příšerné utrpení“ syrského lidu. V otázce Sýrie je Rusko jednoznačně proti zahraniční intervenci a proti vojenské pomoci opozici. Samo ale obchoduje s Damaškem se zbraněmi a tvrdí, že mu dodává jedině zbraně určené k obraně proti vnějšímu nepříteli.
   
Putina na cestě do Izraele doprovázely stovky podnikatelů a úředníků, kteří měli jednat o možnostech další spolupráce Ruska a Izraele v oblasti energetiky nebo vojenství. V úterý Putin odjede na setkání s palestinskými politiky na západní břeh Jordánu a pak odcestuje do Jordánska.