Čínská kauza pokračuje: Ženu donutili k potratu, manžel zmizel

Peking - Manžel ženy, kterou čínské úřady donutily k potratu v sedmém měsíci těhotenství, je od neděle nezvěstný. Svou ženu vyfotografoval krátce po zákroku na nemocničním lůžku i s mrtvým plodem a jeho snímek zveřejněný na internetu vyvolal šok u čínské i světové veřejnosti. Podle příbuzných rodina od té doby čelí pronásledování od místních úřadů. O případu informovala všechna velká světová média a centrální úřady v Pekingu nakonec nařídily vyšetřování a odvolaly tři místní odpovědné činitele.

Číňance Feng Ťia-mej ze severní provincie Šan-si byl tento měsíc nedobrovolně odebrán plod, protože čekala druhé, „nepovolené“ dítě a nemohla si dovolit zaplatit pokutu ve výši 40 000 jüanů (128 000 Kč). Peking dlouhodobě prosazuje politiku jednoho dítěte, která většině rodin zakazuje mít více potomků.

Teng Ťi-jüan, třicetiletý manžel Feng, v neděli zmizel a příbuzní netuší, kde se nachází. „Když jsem se s ním naposledy setkal, říkal, že s ním chce mluvit nějaký vysoký činitel, a tak musí odjet,“ řekl agentuře AFP jeden z Tengových příbuzných. „Od té doby jsme ho neviděli a nemůžeme se mu ani dovolat na mobil,“ dodal.

Takzvanou politiku jednoho dítěte uplatňuje Čína již 33 let, počet kritiků ale v poslední době výrazně roste, mimo jiné kvůli stárnutí čínské populace. Již nyní existují různé výjimky, jež povolují druhé dítě kupříkladu rodinám z řad etnických menšin nebo rodinám žijícím ve venkovských oblastech, kterým se jako první dítě narodila holčička. Ve většině provincií mohou mít druhé dítě i manželské páry, v nichž otec i matka jsou jedináčci. Čínský prezident Chu Ťin-tchao nicméně loni prohlásil, že politika jednoho dítěte, nastolená v roce 1979, zůstane nadále v platnosti vzhledem k omezeným prostředkům vlády na sociální služby a vzhledem k nedostatku přírodních zdrojů. Čína, která má v současnosti 1,34 miliardy obyvatel, kontroluje porodnost často surovými metodami, včetně nucených potratů. Podle oficiální statistiky vyvrcholil počet nucených potratů v roce 1983, kdy jich bylo provedeno 14,37 milionu.


Tengova rodina kromě toho čelí ve svém domovském městě Ceng-ťia represím. „Když jsme se v neděli večer vydali (z nemocnice) domů, obklopilo nás množství lidí, kteří na nás křičeli, že jsme zrádci. Také vyvěsili na most transparenty vyzývající “zbijte zrádce, vyžeňte je z města Ceng-ťia„. Teď, když kamkoli jdeme, všude nás lidé pronásledují,“ citovala AFP zmíněného příbuzného. Sestra Teng Ťi-jüana také vypověděla, že její bratr byl zmlácen cestou do Pekingu, kde se měl setkat s novináři.

Rodina o potratu mluvila se zahraničními médii a domnívá se, že by protesty mohly být spojeny s těmito rozhovory. Zatím není jasné, co jsou demonstranti zač, ale internetové komentáře naznačují, že byli najati místními úřady.