Při útoku na provládní syrskou televizi zemřelo nejméně sedm lidí

Damašek - Sedm lidí nepřežilo útok ozbrojenců na syrský provládní zpravodajský kanál Al-Ichbáríja, jehož studio se nachází zhruba 20 kilometrů od Damašku. Podle fotografa AP se pět mobilních jednotek využívaných jako studia a kanceláře zřítilo. Dřevěné části stále hořely, na místě byla krev, ve stěnách jiných objektů pak stopy po kulkách. Státní agentura SANA hovoří o útoku teroristů, vláda zase o masakru ohrožujícím svobodu slova. Televize ale i po útoku, při němž byly její objekty zčásti zdemolovány, pokračovala ve vysílání. Syrský zástupce mezitím předčasně odešel ze zasedání Rady OSN pro lidská práva, protože je podle něj jednání zpolitizované. Syrský konflikt má podle nejnovější bilance 15 800 obětí, jen za minulý týden zemřelo přes 900 osob. Mezi mrtvými je 11 tisíc civilistů a čtyři tisíce vojáků.

Podle jednoho z přeživších zaměstnanců muži zaútočili na dvě televizní budovy, zajali stráže a vhodili dovnitř výbušniny. Jemu prý oči převázali páskou a odvezli ho o několik desítek metrů dál, kde uslyšel výbuch.

Ministr informací Umrán Zuhbí:

„Dopustili se skutečného masakru, když zabili syrské novináře a civilní zaměstnance budovy, stejně tak jako ochranku a pracovníky na recepci. Co se stalo dnes ráno, je skutečný masakr.“


Zaměstnanci televize už se dostali do palby dříve

Al-Ichbáríja je soukromá televize a její zpravodajství je loajální vůči prezidentovi Bašárovi Asadovi. Dnešní útok je sice první na provládní televizní stanici, ale zaměstnanci Al-Ichbáríje se dostali do palby už v minulosti. Dva z nich byli začátkem června těžce zraněni při střelbě ve městě Haffa, když natáčeli reportáž z tamních bojů.

Mrtvé tělo na ulici v Sýrii
Zdroj: ČTK/AP

V Sýrii denně umírají desítky lidí, v úterý opozice ohlásila 129 mrtvých. Dnes zahynulo deset vojáků v provincii Dajr az-Zaur na východě země a podle opozice 15 vojáků dezertovalo. Exilová Syrská národní rada, která je hlavním orgánem syrské opozice, odsoudila „genocidu“ v Dajr az-Zauru, která prý nevyjímá ženy ani děti. Útoky jsou hlášeny také ze severosyrského Idlibu, kde byl v úterý sestřelen vrtulník. Dnes v této provincii zahynuli další čtyři vojáci. V provincii Halab opoziční bojovníci zaútočili na ostrahu tamního vojenského letiště. Ve městě Homs ve střední části země armáda podle OSDH již týdny ostřeluje městské čtvrti.

Ministr informací Umrán Zuhbí odpovědnost za útok připsal Lize arabských států

Podle Zuhbího se útočníci řídili výzvou ligy „umlčet hlas Sýrie“. LAS nedávno rezolucí vyzvala satelity Nilesat a Arabsat, aby zastavily přenos vysílání oficiálních syrských televizí. Na syrská média míří také nejnovější sankce, jež v úterý přijala Evropská unie. Podle unie syrské sdělovací prostředky vybízejí k útokům na civilisty a vysílají dezinformace o protestních akcích. 

Annanův zástupce Jean-Marie Guehenno v Radě OSN pro lidská práva řekl, že násilnosti v Sýrii jsou nyní mnohem horší než před příměřím dohodnutým letos na jaře. Mírový plán, který k řešení krize navrhl zvláštní zmocněnec pro Sýrii Kofi Annan, není vůbec dodržován.  Selhání šestibodového mírového plánu bude mít podle něj důsledky. Guehennova zpráva má být východiskem pro sobotní mezinárodní konferenci svolanou k Sýrii do Ženevy. 

Vládní jednotky i povstalci ve svých praktikách přitvrzují
    
Vyšetřovatelé OSN, kteří Sýrii navštívili, sdělili, že vládní jednotky v posledních třech měsících ostřelují města, provádějí domovní prohlídky a zabíjejí civilisty. Také ozbrojená opozice přitvrdila, mučí a zabíjí vojáky a stále častěji využívá výbušniny. Vyšetřovatelé prý mají důkazní materiál a doplňují seznam lidí podezřelých z vraždění, aby jej mohli předložit v případném soudním řešení.

„Sýrie je ve válce,“ prohlásil včera prezident Bašár Asad v projevu k nové vládě. Americké ministerstvo zahraničí mezitím vydalo prohlášení, že syrský prezident pomalu ztrácí kontrolu nad mocí. „Žijeme skutečně ve válečném stavu, ze všech úhlů pohledu. V takové situaci veškerá opatření musí být směřována k vítězství v této válce,“ konstatoval Asad.

Video Syrský zástupce předčasně opustil zasedání Rady OSN pro lidská práva
video

Syrský zástupce předčasně opustil zasedání Rady OSN pro lidská práva

Syrský zástupce předčasně opustil zasedání Rady OSN pro lidská práva

zpr: 12:00, 27.6.2012

Ozbrojenci zaútočili na syrskou televizi

Asad se brání stoupajícímu tlaku ze zahraničí

Sestřelení turecké stíhačky syrskou armádou ostře odsoudila Severoatlantická aliance. Kdyby se incident opakoval, spojenci pohrozili společnou akcí. „Kdyby situace měla eskalovat, aliance má prostředky a způsoby, jak na to reagovat,“ podotkl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

Turecko navíc oznámilo změnu postoje k Sýrii. Pokud se syrská armáda přiblíží ke společné hranici, Turci zaútočí. „Jakýkoliv vojenský objekt, který se přiblíží ze Sýrie k turecké hranici a bude představovat bezpečnostní riziko, vyhodnotíme jako hrozbu a vojenský cíl,“ podotkl včera turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.